Relaks na tarasie w okresie wiosenno-letnim to chyba jeden z najprzyjemniejszych momentów, gdy można zregenerować siły po wyczerpującym dniu i ponownie naładować wyczerpane akumulatory. Aby było to w ogóle możliwe, trzeba oczywiście wcześniej zadbać o odpowiednie zaplanowanie przydomowej przestrzeni. Oprócz mebli przydaje się do tego oświetlenie.
Gdy już znajdzie się lampy, warto przemyśleć sterowanie oświetleniem. Poza tradycyjnymi rozwiązaniami, pojawiają się bowiem inne produkty, wspierane przez nowoczesne technologie.
Tradycyjne sterowanie oświetleniem
W domach i ogrodach przyzwyczailiśmy się do tradycyjnych produktów do sterowania oświetleniem. W większości budynków prywatnych stosuje się bowiem włączniki, montowane choćby na ścianach. We wnętrzach umieszcza się je przy drzwiach, dla zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa użytkowników. A gdzie montuje się włączniki na tarasach? Mogą być usytuowane na elewacji, choć zdarzają się też rozwiązania, które znajdują się w domu, a nie na zewnątrz.
Co musi wyróżniać takie włączniki? Przede wszystkim powinny to być produkty trwałe. Dotyczy to zwłaszcza ramek, montowanych na zewnątrz, narażonych na niszczycielskie działanie warunków atmosferycznych. Należy wybierać rozwiązania dające jak najwyższy komfort użytkowania. Warto zatem zdecydować się na modele pozwalające nie tylko na włączanie i wyłączanie poszczególnych punktów świetlnych, ale również na modyfikowanie kluczowych parametrów oświetlenia.
Zdalne sterowanie – dostępne rozwiązania
Istnieje jednak również inne rozwiązanie. Są nim rozmaite produkty do sterowania zdalnego, dzięki którym nawet nie trzeba podnosić się z sofy na tarasie, by uruchomić oświetlenie lub zmienić ustawienia lampy.
Na jakie opcje można sobie pozwolić? Rozwiązań jest wiele. Niektórzy decydują się na tradycyjne piloty, najczęściej działające na podczerwień. W ostatnim czasie popularność zyskuje jednak sterowanie za pośrednictwem aplikacji mobilnych, jak ta oferowana do produktów oświetleniowych, dostępnych na stronie: Lampy.it.
Co zyskuje się dzięki aplikacji? Przede wszystkim panel do sterowania lampami na tarasie ma się zazwyczaj pod ręką. Dlaczego? Instaluje się go bowiem na prywatnym telefonie, który nawet w trakcie wypoczynku ma się przy sobie. W aplikacji można modyfikować ustawienia wszystkich źródeł światła, dobierać ich natężenie, kolor i temperaturę barwową. Wszystko po to, by perfekcyjnie doświetlić taras.
W ogrodach świetnie sprawdzają się rozwiązania wspierane przez czujniki ruchu lub zmierzchu. Pierwsze z nich najczęściej umieszcza się na ścieżkach dojścia do miejsca wypoczynku. Pozwala to zaoszczędzić prąd, a przy tym zyskać pewność, że lampy włączą się zawsze wtedy, gdy są akurat potrzebne. Czujniki zmierzchu natomiast sprawdzają się w strefach relaksu, uruchamiając lampy automatycznie zaraz po zapadnięciu ciemności.
Dlaczego warto wybrać zdalne sterowanie?
Co daje zdalne sterowanie oświetleniem w ogrodzie? Przede wszystkim to sposób na zbudowanie komfortowej przestrzeni do wypoczynku o każdej porze dnia i nocy. Zdalne zarządzanie daje szansę na spokojne relaksowanie się, bez konieczności każdorazowego podnoszenia się z fotela oraz szukania w ciemnościach włączników.
Swoboda i łatwość kontrolowania warunków oświetleniowych, dzięki narzędziom zdalnym, pozwalają oczywiście na poprawę bezpieczeństwa, podczas korzystania z tej przestrzeni po zapadnięciu zmroku. Zmniejsza się znacząco ryzyko potknięcia i upadku.
Precyzyjne zarządzanie lampami to również szansa na obniżenie wysokości rachunków za prąd. Wszystko jest bowiem pod pełną kontrolą, zmniejsza się natężenie światła, przy zachowaniu odpowiednich warunków oświetleniowych.
W końcu zdalne sterowanie, a zwłaszcza mobilne aplikacje, to szansa na zapisywanie ulubionych ustawień i łatwe odtwarzanie ich w przyszłości, co poprawia wygodę lub tworzy przyjemna dla oka dekorację w przydomowej przestrzeni.
Okazuje się zatem, że zdalne sterowanie lampami znacząco zwiększa standard oświetleniowy w ogrodzie. Czy można zatem pragnąć czegoś więcej, jeśli tylko chce się miło relaksować i spędzać czas na przydomowym tarasie?