Zastanawiasz się, jak powinien wyglądać trening na wioślarzu i jakich błędów powinieneś uniknąć? Podczas korzystania z wioślarza, oficjalnie znanego jako „ergometr”, łatwo popełnić błędy za pierwszym razem. Byłabyś zupełnie nieprofesjonalna, aby całkowicie uniknąć maszyny z czystego zakłopotania. Trening na tym przyrządzie powoli Ci spalić do 800 kalorii na godzinę i zaangażuje każdą partię Twojego ciała od stóp do głów. Podczas wiosłowania wykorzystuje się mięśnie czworogłowy, ścięgna, plecy, mięśnie brzucha, ramiona, barki i łydki. W zależności od tego, jak trenujesz, możesz zwiększyć swoją wydolność aerobową lub skupić się na budowaniu siły mięśni i mocy eksplozywnej. W tym artykule dowiesz się, jakich błędów unikać podczas treningu na ergometrze wioślarskim.
1. Ureguluj ustawienia wioślarza
Z pewnością wielu początkujących rozpocznie trening bez regulacji ustawień amortyzatora, czyli dźwigni z boku odpornego na powietrze koła zamachowego w wioślarzu. Jeśli dźwignia znajduje się na wyższym ustawieniu, wioślarz będzie niesamowicie zaawansowany i może wyczerpać mięśnie zbyt wcześnie podczas treningu.
2. Dostosuj ciężar do swoich możliwości
Prawdopodobnie wcześniej widziałeś ludzi trenujących na tym przyrządzie. Na pewno zauważyłeś ich budowę ciała i możesz stwierdzić, że są naprawdę umięśnieni. Pamiętaj, że aby mieć tyle siły co oni musisz zaczynać od mniejszych ciężarów, ponieważ zbyt duże obciążenie sprawi, że staniesz się bardziej podatny na kontuzje, a tego nie chcemy.
3. Pilnuj swojej postawy
Jeśli masz zły nawyk zaokrąglania pleców, gdy koncentrujesz się przy biurku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje ciało naturalnie przyjmie tę samą pozycję, gdy usiądziesz do wioślarza. Aby temu zapobiec skup się na spięciu mięśni brzucha lub zaangażowaniu rdzenia. Rozluźnij także ramiona, aby były ściągnięte do tyłu i w dół. Twój kręgosłup powinien być zawsze w pozycji neutralnej. Dobra postawa automatycznie sprawi, że Twoje mięśnie urosną o wiele szybciej.
4. Dbaj o technikę ćwiczenia
Jeśli Twoje nogi Cię „wyprzedzają” to Twoje pośladki będą w złym położeniu, a górna część ciała będzie musiała niezgrabnie nadrobić zaległości. Wykonanie dodatkowej pracy, aby szarpnąć górną połową dookoła, sprawi, że ruch będzie mniej skuteczny i może spowodować kontuzję. Aby temu zapobiec upewnij się, że mięśnie brzucha są w pełni spięte, aby dłonie i stopy pozostały połączone. Pamiętaj też, że zaangażowanie rdzenia jest kluczem do płynnego łączenia ruchów górnej i dolnej części ciała. Aby wiosłować efektywnie, chcesz mieć możliwość zatrzymania się w dowolnym momencie pociągnięcia i być w pozycji, gdzie cały czas Twoje mięśnie są spięte. Oznacza to, że całe Twoje ciało ma przemyślaną i kontrolowaną postawę z aktywowanymi kluczowymi mięśniami.
5. Nie bój się pytać!
Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę na ergometrze wioślarskim na publicznej siłowni, to nie bój się spytać kogoś o radę. Na pewno znajdziesz kogoś sympatycznego i zaznajomionego z tym ćwiczeniem i poznasz poprawną technikę obycia się z tym sprzętem. Jeśli natomiast zamierzasz dokonać zakupu tego przyrządu, to sprawdź tę ofertę: wioślarz na Prosportowy.pl. Ewentualnie możesz też rozejrzeć się za czymś ciekawym klikając w podany link: orbitreki na Prosportowy.pl. Jeśli zaczynasz ćwiczyć w domu, najlepiej będzie, jak zapoznasz się z techniką ćwiczeń pokazaną na specjalnych filmikach przygotowanych przez profesjonalnych trenerów personalnych.
*Wpis został zrealizowany w ramach współpracy z prosportowy.pl