Fotelik samochodowy jest wyposażeniem auta, który jest regulowane odpowiednimi przepisami. Warto przy tym jednak pamiętać, że wiele rzeczy, które trzeba wiedzieć o foteliku poza przepisami.
Fotelik samochodowy- czy zawsze oznacza bezpieczniejszą jazdę dla dziecka?
Fotelik samochodowy jest obowiązkowy dla małych dzieci oraz niemowlaków. Według obowiązujących przepisów dziecko nie może być przewożone na kolanach czy też na rękach dorosłego. Dlatego też warto pamiętać, by nigdy nie zapomnieć o foteliku w samochodzie.
Do dyspozycji jest kilka wariantów fotelików, które sprawdzą się w przypadku dziewczynek oraz chłopców. Dostosować można nie tylko wielkość, ale też kolor oraz inne cechy. Fotelik samochodowy z Isofix dla niemowlaka obowiązuje do masy około 13 kilogramów. Dziecko może przestać jeździć bez fotelika, kiedy uzyska 150 centymetrów. Ten wzrost dzieci osiągają w różnym wieku.
Fotelik samochodowy z ISOfix- czym się wyróżnia?
ISOfix to nazwa dla międzynarodowego standardu, który przyczynia się do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa jazdy dziecka. W praktyce dzięki temu rozwiązaniu rodzic może przymocować fotelik na tylnym siedzeniu samochodu, wykorzystując uchwyty, które znajdują się w samochodzie na stałe oraz zaczepy fotelika.
Taka metoda zabezpieczania dziecka oraz fotelika obowiązuje na całym świecie. Fotelik w trakcie takiej podróży powinien być umieszczony tyłem do kierunku jazdy.
Metoda sprawdza się w przypadku małych dzieci. Taka jazda jest zdecydowanie bezpieczniejsza, chroni podczas wypadków i stłuczek.
Czy dziecko w foteliku może być przewożone przez długi czas?
Dziecko jak najbardziej jest bezpieczne podczas jazdy w foteliku. Jednak warto pamiętać, że nie jest ono jeszcze dorosłe. Za tym stwierdzeniem kryje się fakt, że wielogodzinna jazda po prostu nie jest dobra dla dziecka.
Powoduje ona wykrzywienie pleców dziecka, które nie jest naturalne. Dlatego też warto pamiętać, by w trakcie dłuższych podroży organizować dłuższe przerwy, podczas których dziecko będzie miało okazję zmienić pozycję. Taka jazda powinna być stosowana na trasach trwających po kilka lub kilkanaście godzin.
Czy każdy fotelik dla dziecka jest taki sam?
Fotelik dla dziecka to jedno pojęcie, za którym kryją się różne formy. Fotelik może być bowiem dla niemowlaka, które nie umie jeszcze samodzielnie utrzymać głowy podczas siedzenia, a może być to także określenie, za którym kryje się siedzenie dla dziecka, które ma już kilka lat, ale jeszcze nie może jeździć samodzielnie w samochodzie.
Warto wiedzieć, że fotelik faktycznie chroni dziecko podczas kolizji, a dodatkowo zwiększa komfort jazdy. Jest to zaleta, która sprawia, że fotelik jest używany na całym świecie. Foteliki pasują nie tylko do samochodów osobowych, ale też mogą być używany w autobusach oraz w innych środkach transportów.
Pasy, a fotelik dla dziecka
W trakcie jazdy fotelik dziecka powinien być odpowiednio zabezpieczony. Warto jednak pamiętać, że samo zapięcie pasami siedziska nie oznacza całkowitego komfortu dla dziecka. Zostało już udokumentowane, ze siedzisko, które znajduje się w przesadnie pionowej pozycji, może tak naprawdę utrudnić dziecku dopływ tlenu.
Warto jednak pamiętać, że to właśnie pionowa pozycja dziecka podczas jazdy chroni je przed poważnymi obrażeniami w trakcie kolizji.
W trakcie jazdy fotelik dla dziecka nie w każdej sytuacji musi być zabezpieczony system ISOfix. Istnieje także możliwość zabezpieczenia fotelika pasami samochodu. Wiele tutaj zależy od stopnia nachylenia tylnej kanapy w samochodzie osobowym.
*Wpis powstał w ramach współpracy z besafe.com.pl