Kolka u niemowląt bardzo często pojawia się pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia, chociaż może wystąpić również u noworodka pomiędzy trzecim dniem a trzecim tygodniem życia. Objawem kolki niemowlęcej jest płacz dziecka i brak możliwości uspokojenia go. Poza tym charakterystyczną cechą takiej kolki jest jej nagły i ostry początek oraz nagły koniec przy równoczesnej niemożności ustalenia, jaka jest przyczyna poprawy samopoczucia dziecka. Jak radzić sobie z kolką niemowlaka?
Ogrzanie brzuszka
Jeśli niemowlak zmaga się z kolką, warto spróbować ogrzać mu brzuszek ciepłym ręcznikiem, ale może to być również tetrowa pieluszka, którą należy przeprasować żelazkiem. Poza tym niektórym dzieciom ulgę daje również ciepła kąpiel. Można też położyć dziecko na sobie w taki sposób, aby swoim brzuszkiem dotykał naszego brzucha. Dzięki zastosowaniu takiej pozycji dziecko ma możliwość pozbycia się gazów i do tego maluszek uspokaja się, gdyż czuje ciepło rodzica. Można również delikatnie masować go po plecach, co ułatwi wydalenie gazów.
Kołysanie
Niemowlaki bardzo lubią być kołysane. W związku z tym jest to również bardzo dobry sposób na kolkę. Jest to związane z tym, że przez dziewięć miesięcy w brzuchu mamy było rytmicznie kołysane oraz bujane. Jeśli dziecko ma kolkę, warto je kołysać rytmicznie na rękach albo w kołysce bądź też w wózku. Dzięki temu powinno się szybko uspokoić.
Monotonne dźwięki
Warto pamiętać o tym, że niemowlaki nie lubią głośnych dźwięków. Dlatego też bardzo często można je uspokoić przy szumie suszarki, wentylatora lub odkurzacza. W związku z tym bardzo popularne stały się tzw. szumisie. Wynika to z tego, że wydają one dźwięki, które imitują szum wód płodowych. Jeśli dziecko płacze z powodu kolki, to pomóc mogą właśnie monotonne dźwięki.
Masaż brzuszka
Kolejnym sposobem jest wykonanie masażu antykolkowego. Najpierw należy wykonywać delikatne ruchy, które będą zgodne z ruchem wskazówek zegara. Następnie należy masować brzuszek na przemian, czyli raz lewą i raz prawą dłonią. Lewą dłonią powinno się robić ruchy okrężne, a prawą półkola, czyli od zewnątrz do środka brzuszka.
Środki łagodzące kolkę
Maluszkowi można podawać lekarstwa łagodzące kolkę. Preparat na kolki jest także bezpiecznym rozwiązaniem. Można tutaj zastosować lek, którego substancją czynną jest symetykon. Przyczynia się on do zmniejszenia napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu, które występują w masach pokarmowych oraz w śluzie przewodu pokarmowego, co powoduje ich pękanie. Dzięki temu te uwolnione gazy mogą zostać wchłonięte przez ścianę jelita albo usunięte z przewodu pokarmowego poprzez ruchy perystaltyczne jelit. Takie preparaty mają skoncentrowaną dawkę, dzięki czemu dziecko ma mniej płynów do połknięcia. Poza tym ta substancja czynna nie wchłania się z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym, gdyż następnie jest ona wydalana w niezmienionej postaci po przejściu przez przewód pokarmowy.
Kolka jest to trudne przeżycie zarówno dla rodziców, jak i dla samego dziecka. Kiedy jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, a żadne dostępne sposoby nie działają, to należy zgłosić się na wizytę do lekarza.
Referencje:
Rurarz A., Ratajczak K., Feleszko W., Kolki niemowlęce [w:] „Pediatr. Med. Rodz.”, 2016, 12(4).
Piotrowska-Jastrzębska J. D., Białokoz-Kalinowska J., Kolka niemowlęca – diagnoza i metody leczenia. Stare pytania – nowe odpowiedzi [w:] „Medycyna Biologiczna”, maj-sierpień 2015, zeszyt 2.
*Wpis powstał w ramach współpracy z espumisan.pl