Codzienny spacer z maluchem wiąże się z dużą przyjemnością, a jednocześnie doskonale wpływa na prawidłowy i zdrowy rozwój pociechy. Podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu dziecko może jeszcze lepiej poznać otaczający go świat ze względu na nowe bodźce. Jednym z niezbędnych produktów podczas wspólnych wyjść będzie wózek spacerowy. Jak wybrać odpowiedni model, który spełni wszelkie oczekiwania i potrzeby zarówno rodzica, jak i dziecka? Dowiedz się już dziś!
Spacerówka – wózek idealny na spacery
Spacerówki to praktyczne wózki dziecięce, które mogą posłużyć dziecku nawet do 4. roku życia. Wybrany wózek spacerowy powinien być bezpieczny, wygodny i zwrotny, dzięki czemu zapewni komfortowe przejażdżki po mieście i poza nim. Łatwe prowadzenie to podstawa, podobnie jak odpowiednie zawieszenie, które zamortyzuje wszelkie wstrząsy i wibracje wywołane jazdą po nierównym chodniku.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego podczas zakupu warto mieć na uwadze indywidualne potrzeby rodziców, gdyż poszczególne warianty mogą różnić się od siebie konstrukcją, możliwością regulacji, praktycznymi akcesoriami dodatkowymi, rodzajem kół, designem oraz długością gwarancji. Wszystkie kwestie są równie istotne, gdyż zwykle to od detali zależy komfort użytkowania wózka spacerowego.
Wózek spacerowy – czym się kierować podczas zakupu?
Zwykle na zakup wózka spacerowego decydują się rodzice dzieci, które ukończyły 6 miesiąc życia. Maluchy zwykle w tym okresie zaczynają samodzielnie siadać, dlatego jest to doskonały czas na wymianę gondoli na spacerówkę.
- Bezpieczeństwo – bardzo ważne jest, aby wybrana spacerówka była wyposażona w specjalne pasy, które będą miękkie, a jednocześnie dobrze zabezpieczą malucha przed wypadnięciem z wózka. Dziecko nie powinno mieć możliwości ich samodzielnego rozpięcia. O bezpieczeństwo dbają również solidne hamulce oraz blokady kół. Warto także sprawdzić, czy spacerówka ma elementy odblaskowe, które zapewniają dodatkową ochronę w ciemności.
- Rodzaj kół – od nich zależy komfort prowadzenia wózka w każdym terenie, a jednocześnie także wygoda dziecka. Koła powinny być zwrotne, najlepiej obrotowe, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w mieście i poza nim. Im większe, tym lepsza amortyzacja i łatwiejsze prowadzenie spacerówki.
- Wysokiej jakości materiały – dotyczy to zarówno elementów konstrukcyjnych, jak i tych, wykorzystanych do produkcji budki, podnóżka i siedziska. Im wyższa jakość, tym większa trwałość, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, co umożliwi korzystanie z jednej spacerówki przez wiele lat. Dodatkowo warto, aby materiały były łatwe w utrzymaniu w czystości, co będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, dbających o estetycznych wygląd spacerówki.
- Sposób prowadzenia – w tym przypadku istotna jest wygodna obsługa hamulców oraz możliwość sterowania spacerówką jedną ręką. Jest to komfortowe rozwiązanie w niektórych sytuacjach, gdy np. w drugiej ręce trzymamy psa na smyczy czy siatkę z zakupami.
- Waga spacerówki – od niej zależy komfort rodziców podczas transportu wózka. Im lżejszy model, tym łatwiejsze przeniesienie do samochodu czy wniesienie do komunikacji miejskiej.
- Maksymalne obciążenie – w tym przypadku również im większe, tym lepsze, gdyż poza dzieckiem spacerówka będzie mogła udźwignąć nawet siatkę z akcesoriami niezbędnymi podczas spaceru czy zakupami. Bez negatywnego wpływu na komfort prowadzenia wózka.
- Praktyczne akcesoria dodatkowe – szczególnie ważne podczas dłuższych wycieczek i zakupów. Mowa między innymi o pojemnych koszach pod siedziskiem, które sprawdzą się jako miejsce na podręczne akcesoria, zabawki czy nawet siatki z zakupami. Z pewnością przydatna okaże się także folia przeciwdeszczowa, moskitiera chroniąca przed owadami, uchwyt na kubek, adapter do przymocowania fotelików samochodowych czy pokrowiec na nogi.
- Możliwość składania – to bardzo ważne kryterium, którym warto kierować się podczas wyboru wózka spacerowego. Składanie powinno być łatwe, szybkie i bezproblemowe. Niektóre modele można złożyć jedną ręką, dlatego są oceniane jako najpraktyczniejsze i najwygodniejsze w użytkowaniu, szczególnie wśród rodziców, którzy często podróżują z maluchem.
- Gwarancja – najlepiej dożywotnia z zapewnieniem zastępczego wózka na czas naprawy.
Elementy konstrukcyjne, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo podczas spacerów
Siedzisko to jeden z głównych elementów konstrukcyjnych każdej spacerówki, dlatego w pierwszej kolejności warto na niego zwrócić uwagę. Powinno być regulowane w pionie, aby zapewnić maluchowi komfortową pozycję siedzącą podczas spaceru, a całkowita możliwość rozłożenia na płasko zapewni wygodny sen najmłodszym pociechom na świeżym powietrzu.
Budka to kolejny element, którego wielkość powinna być dostosowana do potrzeb. Jej zadaniem jest skuteczna ochrona dziecka przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, dlatego sam daszek powinien być jak największy, dzięki czemu zapewni maluchowi komfort podczas deszczu czy mocnego słońca, niezależnie od przyjętej pozycji. Bardzo praktycznym rozwiązaniem, które jest najchętniej wybierane przez rodziców, są budki regulowane w kilku stopniach, dzięki czemu można je mniej lub bardziej zasłonić w zależności od potrzeb.
Podnóżek – im bardziej regulowany, tym większy komfort dla malucha gdy spędza w wózku spacerowym czas w pozycji siedzącej. Podczas snu element ten również jest niezbędny, gdyż zapewnia stabilną podpórkę dla nóg.
Stylowy design wózka spacerowego nie bez znaczenia
Dla wielu rodziców istotny jest także design wybranego wózka spacerowego. Liczy się estetyka wykonania, staranność wykonania, dbałość o najdrobniejsze detale oraz przyjemna dla oka kolorystyka. Niektórzy preferują mocno kolorowe modele, w intensywnych odcieniach, które współgrają ze sobą na zasadzie kontrastu. Natomiast inni rodzice, należący do grona wielbicieli minimalistycznego stylu, z pewnością chętniej wybiorą spacerówki w stonowanych barwach, które są eleganckie i ponadczasowe, dlatego nigdy nie wyjdą z mody, nawet ze względu na zmieniające się trendy w tej branży.
Design może być nowoczesny, klasyczny lub sportowy. Jednak warto pamiętać, że wygląd wózka ma mniejsze znaczenie niż komfort i bezpieczeństwo, jakie zapewnia podczas spacerowania z maluchem.
*Wpis powstał w ramach współpracy z lionelo.pl