Ciąża jest wyjątkowym czasem, związanymi z licznymi zmianami emocjonalnymi i fizycznymi w ciele przyszłej mamy. Oczekując na przyjście maluszka na świat większość mam odkłada na dalszy plan kwestie własnego wyglądu. Jednak po narodzinach dziecka często trudno jest zaakceptować powstałe zmiany, wśród których niewątpliwym problemem jest nadmiar skóry po ciąży. Sprawdź, jakie zabiegi pomogą Ci uporać się z luźną tkanką!
Dlaczego skóra po ciąży nie wraca do naturalnego stanu?
Optymalnie przyszła mama w czasie ciąży przybiera ok. 12–14 kg. Waga wielu kobiet zwiększa się o wiele więcej. Na obwód brzucha przekłada się głównie wielkość maluszka, ale też ilość wód płodowych, powiększająca się macica, czy wiele cech indywidualnych.
Zupełnie naturalne jest, że tuż po porodzie sylwetka przypomina tę, która dotyczy Pań w drugim trymestrze. Stopniowo objętość brzucha spada, ale skóra rozciągnięta w ciąży często pozostaje. Co więcej, im szybciej chudnie mama, tym bardziej wiotkość skóry jest widoczna. Gdy brzuch rośnie, rozciągają się struktury tkanek, takie jak włókna kolagenowe. Jest to bezpośrednią przyczyną powstawania zwłóknień, widocznych jako rozstępy. Nawet jeśli zmiany takie nie powstają, przestrzenie międzykomórkowe skóry ulegają poszerzeniu, przez co staje się ona wiotka. Potrzeba czasu, aby tkanki przeszły odnowę. Włókna kolagenu i elastyny muszą zostać zregenerowane, stare komórki zastąpione nowymi. Niestety dbałość o dietę i aktywność fizyczna przy dużym nadmiarze skóry często okazują się niewystarczające.
Zabiegi na nadmiar skóry po ciąży – termolifting i fale HIFU
Proces odnowy tkanek można sukcesywnie wspierać za pomocą nieinwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Osłabione, rozciągnięte włókna kolagenowe można obkurczyć za pomocą termoliftingu. Zabieg taki polega na inicjacji procesu koagulacji białek.
Kontrolowane podgrzanie tkanek przywraca naturalną długość włókien kolagenowych. W Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie nadmiar skóry po ciąży eliminowany jest m.in. za pomocą termoliftingu Harmony NIR. Efektem tego zabiegu jest wyraźne napięcie tkanek. Z kolei w ciągu następnych 3–6 miesięcy dochodzi do wzmożonej produkcji nowych komórek kolagenu, co przekłada się na stopniową poprawę jędrności brzucha.
Nieinwazyjnymi metodami, które pozwalają na redukcję nadmiaru skóry po ciąży są również zabiegi wykorzystujące fale ultradźwiękowe o wysokiej rozdzielczości (HIFU). Urządzenia takie (m.in. Scizer i Ultraformer III) emitują energię, która jest w stanie dotrzeć nie tylko do skóry właściwej, ale też do podskórnej tkanki tłuszczowej. Za pomocą tych metod można przeprowadzić bezoperacyjny lifting skóry, a także zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej. HIFU obkurczają włókna kolagenu, stymulują odnowę tkankową i niszczą komórki tłuszczowe. Co ważne, zabiegi z ich użyciem nie pozostawiają żadnych trwałych śladów – energia trafia wybiórczo do tkanek wymagających regeneracji, z pominięciem powierzchni skóry, tym samym są to metody bezinwazyjne.
Jaki zabieg wybrać? Który pozwoli uporać się z nadmiarem skóry?
Rodzaj zabiegu, który będzie dla Ciebie najlepszy jest kwestią bardzo indywidualną. Przede wszystkim jego wybór zależy od tego, czy karmisz piersią. Niektóre zabiegi estetyczne, nawet jeśli są to metody nieinwazyjne, nie powinny być wykonywane w okresie karmienia piersią. Inne z kolei mogą być śmiało przeprowadzane nawet jeszcze w trakcie ciąży.
Zabiegi na nadmiar skóry po ciąży muszą być dobierane również z uwagę na indywidualną kondycję skóry. W części przypadków wystarczające okazują się metody stymulujące odnowę tkanek, innym razem konieczna może okazać się terapia łączona, która pozwoli np. na jednoczesną redukcję rozstępów, które również są częstym problemem po ciąży.
Jeśli zależy Ci na skutecznym i bezpiecznym zabiegu, zachęcamy do ustalenia terminu konsultacji w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub Częstochowie. Lekarz zapozna się z Twoimi oczekiwaniami i zaproponuje najlepszy plan leczenia.
*Wpis powstał w ramach współpracy z bienkowscyclinic.pl