Na co dzień, w ferworze obowiązków związanych z rodziną, prowadzeniem domu i pracą, wiele osób zapomina o tym, aby zadbać o ubezpieczenie na życie. Warto jednak to zrobić zawczasu. Odpowiednio dobrana polisa zabezpieczy byt finansowy Twoim najbliższym. Ponadto dobre ubezpieczenie wcale nie musi być drogie. Dowiedz się, gdzie znajdziesz tanią i dopasowaną do potrzeb polisę na życie.
Dobre ubezpieczenie na życie – co powinno zawierać?
Zastanawiasz się, jak wybrać polisę na życie, aby zapewniała odpowiednie zabezpieczenie finansowe? Weź pod uwagę kilka elementów.
Zakres ochrony
Podstawowa polisa na życie zapewnia ochronę finansową jedynie w przypadku śmierci ubezpieczonego. Natomiast wiele osób decyduje się na rozszerzenie o inne zdarzenia, np. o:
- śmierć bliskich – małżonka, dzieci, rodziców czy teściów,
- niezdolność do pracy,
- doznanie trwałego uszczerbku na zdrowiu,
- pobyt w szpitalu,
- poród,
- poronienie ciąży,
- złamanie kości,
- poparzenie,
- urazy doznane podczas uprawiania sportu,
- utratę sprawności.
Dzięki rozszerzeniu zakresu ochrony ubezpieczenia na życie zadbasz nie tylko o swoich bliskich, ale także o odpowiednie warunki do rekonwalescencji. Świadczenie uzyskane w przypadku choroby pozwoli na zakup leków, skorzystanie z pomocy specjalisty czy zaplanowanie dodatkowej rehabilitacji. Odszkodowanie może nawet pokryć Twoje zobowiązania kredytowe czy długi. Dlatego warto zadbać o to, aby polisa była skonstruowana w taki sposób, by zapewniała dobre wsparcie w kryzysowych sytuacjach.
Suma ubezpieczenia
Znaczenie ma także suma ubezpieczenia polisy na życie. Maksymalna kwota zwykle jest wypłacana w przypadku śmierci ubezpieczonego. Powinna ona pokrywać nie tylko koszty pogrzebu, ale również inne zobowiązania, takie jak np. kredyty. Wybierając takie rozwiązanie, nie musisz się obawiać o sytuację finansową bliskich, gdy Ciebie zabraknie. Należy mieć na uwadze, że im większa suma ubezpieczenia na życie, tym wyższa składka. Dlatego dobierz takie ryzyka, które mogą Cię dotyczyć. Więcej na temat wpływu wysokości sumy ubezpieczenia na koszt polisy dowiesz się na stronie https://rankomat.pl/najtansze-ubezpieczenie-na-zycie.
Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela
Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem, sprawdź w jakich sytuacjach nie wypłaci on świadczenia za doznane urazy czy śmierć. Zwykle jest to związane z samobójstwem czy udziałem w rozboju, niepokojach społecznych czy działaniach zbrojnych. Ponadto w przypadku urazów doznanych podczas uprawiania niektórych dyscyplin sportowych, należy liczyć się z odmową wypłaty ubezpieczenia.
Rodzaj ubezpieczenia na życie
Na rynku znajdziesz wiele rodzajów polis na życie. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na umowę zawieraną indywidualnie lub grupowo. Te ostatnie są zwykle dostępne u pracodawców lub operatorów telefonii komórkowej. Choć cieszą atrakcyjnymi cenami, to nie ma możliwości modyfikowania sumy ubezpieczenia czy zakresu ochrony. Dlatego, jeśli wolisz bardziej dopasowane rozwiązania, zdecyduj się na polisę na życie indywidualną.
Istnieją także ubezpieczenia mieszane, w których składka jest dzielona na części. Jej część jest przeznaczona na sumę gwarancyjną, a pozostała kwota inwestowana. Wtedy taka polisa na życie pozwala nie tylko na zabezpieczenie się przed skutkami finansowymi nieszczęśliwych wydarzeń, ale również na oszczędzanie i gromadzenie kapitału.
Karencja
Karencja w polisie na życie to okres, w którym ubezpieczyciel nie będzie ponosić odpowiedzialności za śmierć czy doznane urazy. Najczęściej wynosi miesiąc, jednak w niektórych sytuacjach może trwać nawet do roku. Najdłuższa karencja dotyczy najczęściej wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka. Dlatego jeśli planujesz powiększyć rodzinę, zawczasu wykup dobre ubezpieczenie na życie. Dzięki temu zyskasz świadczenie w przypadku porodu czy innych zdarzeniach związanych z ciążą.
Wysokość składki
Obecnie coraz więcej osób odkłada decyzję o zakupie ubezpieczenia ze względu na obawę o zbyt wysokie składki. Jednak na rynku znajdziesz polisy na życie, których opłata za miesiąc wynosi nawet ok. 40 zł. Wysokość składki jest oczywiście uzależniona od długości trwania umowy, zakresu ochrony, sumy ubezpieczenia i dodatkowych usług wykupionych do umowy, a także od Twojego wieku. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie https://rankomat.pl/ile-kosztuje-polisa-na-zycie.
Zwracając uwagę na te aspekty, znacznie łatwiej wybierzesz odpowiednie ubezpieczenie na życie dla siebie i bliskich.
Gdzie znaleźć tanie i dobre ubezpieczenie na życie?
Masz rodzinę i pracę, przez co trudno Ci poświęcić czas na wizyty w placówkach towarzystw ubezpieczeniowych? Istnieje lepszy sposób na znalezienie dobrej polisy na życie dla zabieganych. Skorzystaj z internetowych porównywarek. Nie musisz wychodzić z domu, a narzędzie online są dostępne bez względu na porę czy dzień tygodnia. Wystarczy poświęcić 5 minut na wypełnienie krótkiego formularza, aby uzyskać zestawienie z ofertami od nawet kilkunastu ubezpieczycieli. Wykorzystanie internetowych porównywarek do poszukiwania polisy na życie to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą oszczędzić czas i pieniądze.