Planujesz remont łazienki, ale nie masz pomysłu na jej aranżację? Połączenie estetyki z funkcjonalnością tylko z pozoru jest trudnym zadaniem, musimy jednak skupić się na wysokogatunkowych materiałach. Nowoczesne wnętrza cechuje przede wszystkim przestronność oraz ekologiczne rozwiązania. Zobacz, jak wprowadzić je do Twojej łazienki, aby stworzyć pomieszczenie, które wręcz zachęca do odpoczynku po ciężkim dniu.
Projektowanie łazienki — od czego zacząć?
Nie ma uniwersalnych porad dotyczących urządzania łazienki, istnieją jednak pewne wskazówki, którymi możemy się kierować. Musimy wiedzieć, że bardzo dużo zależy od jej rozmiaru. Mniejsza łazienka jest bardziej wymagająca, ponieważ na niewielkiej przestrzeni trzeba zmieścić mnóstwo mebli i wyposażenia AGD. Wówczas dobrym wyborem okażą się meble wnękowe. Miejscem, do którego trzeba się wybrać w celu ich zakupu, jest salon łazienek. Przestrzenie, które można wykorzystać to:
- wnęka pod zlewem — idealna na szafeczkę z podstawowymi kosmetykami
- wnęka za miską WC — stojak na papier toaletowy pasuje tu doskonale
- wnęka w ścianie — przy małej wnęce zdecydować możemy się na ustawienie dodatkowej szafki lub półki, przy dużej nawet na umieszczenie kabiny prysznicowej.
Przy projektowaniu łazienki warto także określić wstępne oczekiwania dotyczące elementów, które mają się w niej znaleźć. Zazwyczaj ta decyzja dotyczy wyboru pomiędzy wanną a prysznicem. Co zatem okaże się lepszym rozwiązaniem: wanna czy prysznic? Wanna zajmuje więcej miejsca, jednak będzie bardziej praktyczna dla małego dziecka. Z punktu widzenia rodziców jest także wygodniejsza. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Jak zatem kąpać dziecko pod prysznicem? W tym celu najlepiej wyposażyć się w specjalną wanienkę, którą umieścimy w brodziku. Możemy także zdecydować się na prysznic z wyższym brodzikiem, spełni on wówczas funkcję wanny. Ponadto, prysznic możemy bez problemu umieścić nawet w małej łazience, a przy tym korzystanie z niego przekłada się na mniejsze zużycie wody. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć czy wybrać wannę, czy prysznic — oba rozwiązania mają swoje zalety.
Trendy w aranżacji łazienki
Moda stale się zmienia, a przemiany te dotyczą nie tylko odzieży, ale również aranżacji wnętrz. Dawniej w łazience spotkać można było głównie kafelki, które znajdowały się zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Obecnie wyglądają one zupełnie inaczej, a najczęściej stosowane są powierzchnie szklane, co jest bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem.
Dlaczego zastosowanie szkła w łazience jest praktyczne? Wiele osób zapewne nie zgodzi się z tym stwierdzeniem, podając za argument fakt, że ten materiał jest trudny w utrzymaniu czystości, ponieważ widać na nim wszystkie zacieki. Nie o tego rodzaju praktyczność jednak chodzi. Powierzchnie szklane optycznie powiększają przestrzeń, sprawiając tym samym, że nasza łazienka wydaje się znacznie większa. Wystarczy przyjrzeć się projektom, w którym umieszczono szklany prysznic, aby się o tym przekonać. Przykładowe z nich obejrzymy poniżej.
Szło wprowadza do łazienki także elegancję i sprawia, że staje się bardziej stylowa, co także jest widoczne, już na pierwszy rzut oka. Nie bez powodu w łazience znajduje się duże lustro — ono także ma wpływ na przestronność pomieszczenia.
Szkło nie od dzisiaj doskonale łączy się z drewnem. Obecnie chętnie wybierane są zwłaszcza drewniane podłogi. Nie każdy rodzaj tego surowca okaże się przystosowany do łazienki. Jakie gatunki drewna warto wybierać do tego pomieszczenia? Polecamy zwłaszcza:
- cedr,
- iroko,
- lapacho,
- wenge,
- merbau.
Dlaczego warto wybrać drewno do łazienki? Sprawia bowiem, że pomieszczenie od razu staje się przytulniejsze, wygląda przy tym naturalnie. Nie musimy jednak decydować się na drewnianą podłogę. Równie dobrze sprawdzą się drewniane dodatki.
Ile kosztuje remont łazienki?
Istotne jest określenie wstępnego budżetu. Urządzenie łazienki to spory wydatek, poza kuchnią, to przeważnie najdroższe pomieszczenie w domu. Przy jego planowaniu pamiętajmy o uwzględnieniu przynajmniej 10% nadwyżki. Jakie koszty musimy uwzględnić? Na pewno będzie to:
- demontaż urządzeń sanitarnych oraz skucie płytek (ten koszt nie jest uwzględniany w przypadku nowych mieszkań, kiedy po raz pierwszy urządzamy łazienkę),
- koszt wymiany rur hydraulicznych (o ile jest konieczny),
- koszt ułożenia płytek,
- ceny materiałów,
- koszt malowania (np. sufitu),
- zakup urządzeń sanitarnych,
- wymiana drzwi wewnętrznych,
- zakup grzejnika,
- koszt akcesoriów łazienkowych
Łączny koszt remontu łazienki wyniesie przynajmniej 10-11 tysięcy złotych. Cena ta dotyczy urządzenia małej łazienki w bloku (ok. 7-8m2). Im większa powierzchnia, tym cena będzie wyższa. Znaczenie ma również jakość zastosowanych materiałów. Wyposażenie łazienki bez www.banyo.pl może okazać się nie lada wyzwaniem, przy niskim budżecie. Łazienka o powierzchni 15m2 to koszt nawet o połowę wyższy.
*Atrykuł zewnętrzny
Więcej wpisó związanych z wnętrzami, ich wykańczaniem i dekorowaniem znajdziecie w kategorii WNĘTRZA.