Noworodek, czyli dziecko do 28 dnia życia, ma jeden, zasadniczy powód do płaczu – nie potrafi wyrażać odczuć ani potrzeb w inny sposób. Pierwszy miesiąc życia dziecka to dla rodziców czas, aby nauczyć się rozszyfrowywać, dlaczego tym razem ich maleństwo krzyczy i płacze. Przeczytaj o możliwych przyczynach niepokoju noworodka.
Co może oznaczać płacz dziecka? Nie musisz się zamartwiać, że dziecko jest chore lub coś je boli (to możliwy scenariusz, jednak najpierw trzeba wykluczyć bardziej prozaiczne powody). Otóż maluszek pragnie w ten sposób zakomunikować, że ma potrzebę, którą mama lub tata mogą zaspokoić. Oto co może chcieć powiedzieć poprzez płacz:
Jestem głodny!
To jeden z najczęstszych powodów płaczu dziecka. Jeśli maluch oprócz tego cmoka, wysuwa języczek i szuka piersi, to główne sygnały świadczące o jego głodzie.
Jestem samotny!
Potrzeby noworodków nie są zbyt skomplikowane. Tak malutkie dzieci chcą głównie jeść, spać i się przytulać. Twoja bliskość daje malcowi poczucie ciepła i bezpieczeństwa, dlatego jak najczęściej tul go do siebie, głaszcz, śpiewaj kołysanki, a najlepiej noś w chuście, gdzie ma ciasno jak w brzuszku mamy i czuje bicie jej serca. Zatem jeśli dziecko płacze, czasem wystarczy je przytulić.
Jest mi zimno!
Dzieci często płaczą podczas zmiany pieluszki, kąpania albo przebierania, bo nie są przyzwyczajone do uczucia chłodu, które bardzo je drażni. Dlatego zawsze przed zdjęciem z malca ubranek dobrze nagrzej pokój i staraj się wykonywać te czynności jak najsprawniej.
Jest mi gorąco!
Noworodki lubią, kiedy jest im ciepło, jednak nie ma sensu przesadzać z opatulaniem dziecka. Ogólna zasada mówi o tym, że maluch powinien mieć na sobie o jedną warstwę więcej niż dorosły.
Musi mi się odbić!
Gdy dziecko zaczyna płakać w trakcie lub tuż po posiłku, prawdopodobnie nałykało się powietrza. Złe samopoczucie minie, kiedy maluszkowi się odbije. Aby mu w tym pomóc, pomasuj go delikatnie po pleckach.
Źle się czuję!
Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, kiedy rodzice są szczególnie czujni w opiece nad niemowlęciem. Przedłużający się płacz budzi wielki niepokój, choć właściwie nie musi oznaczać nic groźnego. Jednak są sytuacje, gdy dziecko faktycznie może być chore. Często świadczy o tym płacz, który brzmi inaczej niż zwykle – jest bardziej gwałtowny, głośny, wysoki lub cichy i słaby. Również obecność objawów takich jak: biegunka, (gorączka powyżej 38 oC ), duże osłabienie albo bladość, to sygnały, że dziecko potrzebuje pomocy medycznej.
Za dużo się dzieje!
Noworodek wcale nie potrzebuje idealnie cichych i spokojnych warunków, żeby czuć się komfortowo. Jednak czasami dzieci są przytłoczone nadmiarem wrażeń: kolejni goście, z których każdy chce pobawić się z maluchem, mocne światło, włączony telewizor albo muzyka, wszystko to może działać na nie drażniąco. Jeśli dziecko jest wystawione na te bodźce przez długi czas, może zwyczajnie się zmęczyć. Wówczas wystarczy przenieść je do spokojnego pokoju, owinąć w powijak i dać odpocząć.
Przekonasz się, że pierwszy miesiąc życia dziecka minie bardzo szybko i już wkrótce łatwiej będzie ci odgadnąć, dlaczego maluch płacze i się niepokoi.
Piśmiennictwo:
10 reasons babies cry, and how to soothe them: photos. https://www.babycentre.co.uk/l25005559/10-reasons-babies-cry-and-how-to-soothe-them-photos. Data dostępu: 12.12.2018.