Łazienka jako park wodny? Czyż to nie brzmi kusząco? Dzieciom ten pomysł z pewnością się spodoba! Zazwyczaj łazienka jest jednym z najmniejszych pomieszczeń w domu. Jednocześnie wszyscy domownicy często z niej korzystają. Zarówno rodzice jak i dzieci mają określone wymagania i potrzeby związane z łazienką. Jak urządzić to pomieszczenie, aby spełniało swoje funkcje jak najlepiej? Oto kilka praktycznych rozwiązań, wskazówek i inspiracji.
Łazienkę w naszym obecnym mieszkaniu planowaliśmy sami od podstaw. Mieliśmy już wtedy jedno dziecko, a kolejne było „w drodze”. Nauczeni doświadczeniem wiedzieliśmy, że najważniejsze jest, aby łazienka w naszym domu była praktyczna, bezpieczna dla dzieci, łatwa do utrzymania w czystości i po prostu ładna (urządzenie łazienki jest dość dużym kosztem i zbyt szybko nie będziemy przeprowadzać jej generalnego remontu). Nie ukrywam, że dzieci nadal są naszym priorytetem i ciągle udoskonalamy wyposażenie naszej łazienki, tak aby w pełni spełniała zmieniające się potrzeby całej naszej czwórki.
Wanna jako miejsce do zabawy
Odkąd pamiętam kąpiel była dla moich dzieci okazją do świetnej zabawy. Noworodkom i niemowlętom wielką radość sprawia już sam fakt dotykania wody i poruszania się w niej. Większym dzieciom potrzeba już czegoś więcej. Poza wszelkiego rodzaju zabawkami do wody moi chłopcy uwielbiają wszelkie dodatkowe atrakcje, jakich nie brakuje w parkach wodnych (szczególnie tych, które w ofercie posiadają zajęcia z animatorami). W naszej domowej łazience na stałym wyposażeniu znajdują się więc rozmaite pojemniki do przelewania i transportowania wody, bańki mydlane, farbki i sole koloryzujące wodę, a także kredki, którymi chłopcy mogą rysować nawet po akrylowej wannie.
Dzięki takim prostym zabawkom kąpielowym wszelkie zabiegi pielęgnacyjne (w tym mycie włosów) są miłym doświadczeniem i dają dziecku wiele frajdy – niczym pobyt w parku wodnym. Zamiast pospiesznego mycia, zalanej wodą łazienki i marudzenia związanego z myciem, każda kąpiel jest dla moich dzieci okazją do świetnej zabawy połączonej z nauką samodzielnego mycia się. Franio nie myje jeszcze sam włosów, ale Olusiowi wychodzi to już coraz lepiej.
Przechowywanie zabawek
Wszystko fajnie, dzieci uśmiechnięte, dom pełen życia itd. Jednak po kąpieli, kiedy trzeba wszystko posprzątać niejednokrotnie stajemy jako rodzice przed dość dużym wyzwaniem. Po pierwsze: Jak przechowywać zabawki i inne kąpielowe gadżety dla dzieci? Po drugie: Jak sprawić by rodzinna łazienka nie zamieniła się w pomieszczenie opanowane przez dziecięce zabawki?
Aby łazienka pozostała przestrzenią odpowiednią dla każdego domownika trzeba okiełznać dziecięce gadżety i znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. W naszym przypadku sprawdzają się:
- koszyki na większe zabawki, które mogę bez problemu schować w szafce łazienkowej. Ułatwiają one również suszenie zabawek – zostawiam je w nim na chwilę w wannie, przechylam i wylewam resztę wody i odstawiam do szafki;
- wykuta wnęka w ścianie na kosmetyki i np. bańki mydlane;
Obecnie brakuje nam jeszcze haczyków na ręczniki obok wanny i praktycznego, najlepiej modułowego, systemu pozwalającego na uporządkowanie drobniejszych zabawek dzieci jak kredki do kąpieli, małe auta czy pojemniki do przelewania wody. Ciekawym rozwiązaniem jest seria produktów Amantea GoodHome dostępna w sieci sklepów Castorama.
Kliknij aby zobaczyć więcej produktów Amantea GoodHome
Amantea GoodHome
Z serii Amantea najbardziej spodobała mi się 80 cm listwa montażowa, która umożliwia pełną dowolność umieszczania na niej poszczególnych modułów jak: mydelniczka, długa półka czy mały lub duży pojemnik. Dzięki pełnej dowolności umieszczania pojemników na listwie organizacja przestrzeni w łazience jest o wiele łatwiejsza (szczególnie w okolicy wanny, umywalki lub prysznica).
Pojemniki i półka mają różnej wysokości brzegi, przez co można je dopasować do różnych akcesoriów łazienkowych – wyższe sprawdzą się np. do kosmetyków w dużych opakowaniach a niższe do drobnych zabawek dziecięcych i małych kosmetyków. Uzupełnieniem systemu modułowego z listwami montażowymi i pojemnikami są haczyki i uchwyty na ręczniki.
Jest to dość nowoczesna seria, która pasuje do jasnych łazienek urządzonych w skandynawskim stylu, ale świetnie wkomponuje się również w klasycznie wykończone wnętrza.
Łazienka dla rodziny 2+2
Nasz obecny model rodziny to 2+2. Planując naszą łazienkę starałam się tak ją zoptymalizować aby spełniała ona potrzeby całej naszej czwórki. Poza tym, że jest to miejsce gdzie wykonujemy czynności pielęgnacyjne i dbamy o higienę naszego ciała, łazienka jest również miejscem relaksu po ciężkim dniu. Poza kosmetykami i tekstyliami łazienkowymi udało nam się znaleźć w niej miejsce na dziecięce akcesoria i nie zamienić jej w „plac zabaw”. Przed nami planowanie dwóch łazienek w naszym nowym domu i szczerze powiedziawszy już nie mogę się doczekać tego momentu. Nie wykluczone, że będzie to okazja na przyjrzenie się z bliska innym produktom marki GoodHome.