Odwiecznym problemem małych dzieci jest okres ząbkowania, który może przebiegać bezobjawowo lub dawać się mocno we znaki. Wyżynające się zęby bardzo często powodują nie tylko dyskomfort, ale wręcz są przyczyną dolegliwości bólowych. Można jednak pomóc swojemu brzdącowi i ulżyć mu w cierpieniach, dając my gryzak. Dzieci uwielbiają wkładać różne rzeczy do buzi, a taki gryzak jest całkowicie bezpiecznym wyborem, który zniesienie dokuczliwe swędzenie opuchniętych i zaczerwienionych dziąseł. Do wyboru są zarówno miękkie, jak i bardziej twarde gryzaki. Różnią się one kształtem, wielkością i kolorem.
Dlaczego warto dawać swojemu dziecku gryzak?
W przypadku niemowlaka, który staje się nagle niespokojny i marudny, można podejrzewać rozpoczęcie się okresu ząbkowania. Jeśli pociecha zaczyna coraz częściej wkładać palce do buzi, a jej dziąsła są opuchnięte, wskazuje to na wyżynanie się pierwszych zębów, co niekoniecznie jest czymś przyjemnym. Można jednak wesprzeć swojego podopiecznego w tych trudnych chwilach, wręczając mu gryzak. Jak sama nazwa na to wskazuje, gadżet ten służy do gryzienia. Okazuje się on być niezwykle pomocny w przypadku podrażnionych i swędzących dziąseł, pod którymi już czekają na przebicie się mleczaki. Gryzak nie tylko redukuje nieprzyjemne uczucie swędzenia, ale też związany z ząbkowaniem ból. Na rynku dostępne są nawet takie gryzaki, które wypełnione są specjalną substancją. Wystarczy włożyć je do lodówki w celu schłodzenia, dzięki czemu gryzak będzie miał jeszcze silniejsze działanie łagodzące. Na tym zalety gryzaków się jednak nie kończą.
Okazuje się, że gryzaki mają pozytywny wpływ na rozwój koordynacji ruchowej i niemowląt, gdyż dziecko musi nauczyć się trzymania gadżetu w rękach. Wiąże się to z rozwojem umiejętności chwytania, przekładania z jednej ręki do drugiej i celowania do buzi. Taki niepozorny gryzak sprzyja poprawie precyzyjności ruchów. Okazuje się, dzieci korzystające z gryzaków mają mniejszą tendencję do ssania palców, co jest przecież niemile widzianym nawykiem, trudnym do oduczenia się w późniejszych latach życia. Niemowlaki traktują gryzaki jako swoich kompanów. Działają one na nie relaksująco i uspokajająco. Gryzaki mogą mieć różne kształty, przypominać rośliny czy zwierzęta, są kolorowe – wszystko to sprawia, że budzą w maluchu ciekawość i absorbują je. Jest on dla pociechy interesującym przedmiotem, a nauka w najmłodszych latach odbywa się właśnie poprzez zabawę. Znacznie łatwiej jest też dziecku zasnąć w towarzystwie takiego gryzaka. Dbając o zdrowie malucha należy pamiętać o dość częstym czyszczeniu i dezynfekowaniu gryzaka, podobnie jak innych zabawek, np. przy pomocy organicznego spray’u Bentley Organic.
Jaki gryzak dla dziecka będzie najlepszym wyborem?
Gryzaków dla dzieci do wyboru mamy wręcz multum. Sięganie po pierwszy lepszy z pewnością nie jest najlepszym pomysłem. Wybierając taki gryzak dla dziecka, należy mieć na uwadze jego wielkość i grubość. Znaczenie ma także rączka i umiejętności samej pociechy. Każde dziecko jest inne, uczy się szybciej lub wolniej. Łatwiej będzie opanować trzymanie gryzaka malcowi z większymi palcami, dzięki którym będzie w stanie go chwytać. Trzeba też pamiętać o tym, aby wybrany gadżet przykuwała uwagę dziecka, czyli ciekawił go i podobał mu się. Niezwykle ważne jest to, aby gryzak był wykonany z bezpiecznych materiałów, czyli nie zawierał żadnych szkodliwych substancji. Nie może mieć niestabilnych elementów, którymi po odpadnięciu dziecko mogłoby się zakrztusić. Wystrzegać się należy również gryzaków z ostrymi krawędziami, którymi pociecha mogłaby wyrządzić sobie nieświadomie krzywdę. Od gryzaka wymaga się także tego, aby łatwo było utrzymać go w czystości. Każdy rodzic doskonale wie, że maluszek często upuszcza przedmioty. Za każdym razem, nawet jeśli gryzak spadnie tylko na dywan czy trawę, trzeba go zdezynfekować. Podczas spacerów świetnie sprawdza się gryzak w formie zawieszki, co nie tylko zmniejsza ryzyko upadku na piasek czy chodnik, ale też zgubienia go.
Przy wyborze gryzaków dla dzieci należy mieć na uwadze to, czy posiadają odpowiednie atesty. Dobrze, jeśli przedmiot ma atest Instytutu Matki i Dziecka. Jest to gwarancja tego, że gadżet został wykonany z nieszkodliwych materiałów. Kolejną kwestią jest to, aby gryzak był dopasowany wielkością i rozmiarem do ręki pociechy. Nie może być za duży ani za mały. Waga także ma znaczenie – zbyt ciężki będzie kłopotliwy do trzymania. Gryzak powinien być taki, żeby dziecko nie miało żadnych problemów z jego chwytaniem. W przypadku pierwszego gryzaka zaleca się kupić jak najcieńszy model. Godnym polecenia ułatwieniem jest klamerka do zapinania ubrań, szczególnie podczas spacerów. Jako, że gryka powinien być atrakcyjny, można wybrać taki z elementami szeleszczącymi, połyskującymi czy nawet grającymi – gryzak sensoryczny. Na rynku dostępne są też gryzaki pełniące jednocześnie funkcję maskotki czy grzechotki. Za pomocą gryzaków do zamrażania możliwe jest zredukowanie opuchlizny i bólu oraz uśmierzenie swędzenia.
Jaki rodzaj gryzaka będzie dobry?
Do wyboru mamy dwa rodzaje gryzaków – miękkie i twarde.
• Miękkie gryzaki
Z miękkich gryzaków godne polecenia są smoczki-gryzaki, które zwykle są sylikonowe. Zaletą miękkich gryzaków jest to, że przypominają one brodawkę sutkową, co wywołuje u dziecka odruch ssania. Piusem smoczka-gryzaka jest to, że pociecha nie musi trzymać go ciągle w rękach, tylko może mieć go wygodnie w buzi. Z kolei dzięki wolnym rekom może zająć się czymś innym, przykładowo innymi zabawkami. Pozwoli to na odwrócenie uwagi od nieprzyjemnych dolegliwości związanych z ząbkowaniem. Smoczek-gryzak posiada specjalne wypustki, do których możliwe jest właśnie przykładowo wkropienie kropli o właściwościach łagodzących. Jest to bardzo przystępny sposób na zaaplikowanie brzdącowi jakiegoś preparatu w płynie.
Inną opcją jest gryzak z żelowym lub wodnym wypełnieniem. Z wierzchu gryzak jest najczęściej wykonany z silikonu, a w jego wnętrzu znajduje się w pleni bezpieczna substancja. Taki gryzak można schładzać w lodówce, dzięki czemu podczas gryzienia przynosi ukojenie. Świetną opcją jest gryzak z naturalnego materiału, czyli model kauczukowy. Dzieci bardzo lubią po nie sięgać ze względu na ich dobry smak. Wynika to z tego, że są one pokrywane farbami spożywczymi. Zaletą kauczuku jest to, że posada właściwości antybakteryjne i dodatkowo nie pleśnieje. Może być używany od najmłodszych lat życia i przez cały okres dorastania malucha.
Gryzaki mogą być też wykonane z delikatnej tkaniny – do kupienia np. na bamboli.pl. Zdarza się tak, że nawet miękki gryzak silikonowy czy kauczukowy nadal jest zbyt twardy. Dla wrażliwego dziecka idealnie nadaje się materiałowy gryzak w kształcie kostki, przytulanki czy kocyka. Gryzakiem może stać się też materiałowa książka z wyszywankami i doczepianymi elementami. Możliwości jest naprawdę sporo, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, co przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym pociechom.
• Twarde gryzaki
Na rynku dostępne są gryzaki drewniane, które nie są obecnie zbyt popularne, ale nadal mają wielu zwolenników. Mogą one być wykonane z różnych gatunków drewna, ale najlepiej sprawdzają się te z drewna klonowego i jesionowego. Taki drewniany gryzak posiada właściwości antybakteryjne. Na jego powierzchni nie ma żadnych sztucznych farb ani lakierów. Producenci sięgają wyłącznie po preparaty na bazie wody czy po oliwę z oliwek. Drewniany gryzak jest łatwy do utrzymania w czystości. Wystarczy przemyć go czystą wodą i nadaje się do ponownego użycia. Niektóre niemowlaki chętniej gryzą twarde elementy niż miękkie tworzywa. Może się okazać, że właśnie drewniany gryzak będzie strzałem w dziesiątkę dla naszej pociechy.
Ciekawą opcją jest gryzak logopedyczny, szczególnie model z wypustkami. Taki twardy gryzak świetnie nadaje się do ćwiczenia żuchwy oraz języka i mięśni policzkowych. Gryzienie takiego przedmiotu sprawia, że wzmacnia się siła mięśni i sprawność aparatu gryząco-żującego. Można też kupić hybrydę gryzaka, czyli model mający zarówno miękką, jak i twardą część. Chodzi tutaj o zabawki do gryzienia, które mają różne materiały i faktury. W zależności od potrzeby podopiecznego, może on korzystać z takiej części przedmiotu, który pomoże złagodzić towarzyszące mu w danym momencie dolegliwości.