Zaczynając realizować marzenie o własnym domu rozglądamy się za działką budowlaną do kupienia. My nasze miejsce na ziemi już znaleźliśmy. Przyznam szczerze, że lekko nie było. Sprawdzałam setki ogłoszeń, jeździłam oglądać ponad 20 nieruchomości, by na końcu trafić na działkę, która nie była nigdzie wystawiona na sprzedaż. Nie kupilibyśmy tej działki gdybyśmy szukali jej jedynie w tradycyjny sposób. W naszym przypadku strzałem w dziesiątkę okazało się spotkanie z sołtysem.
Poniżej znajdziecie wszystkie znane mi i wypróbowane przeze mnie sposoby na znalezienie idealnej działki budowlanej.
Ogólnopolskie portale ogłoszeniowe
Zazwyczaj pierwsze miejsce gdzie zaczynamy szukać to wszelkiego rodzaju portale z ogłoszeniami zarówno o zasięgu ogólnopolskim jak i regionalnym. Największe i najpopularniejsze z nich to:
- olx.pl
- otodom.pl
- gumtree.pl
- lento.pl
- morizon.pl
- allegro.pl
- gratka.pl
- sprzedajemy.pl
- adresowo.pl
Regionalne portale ogłoszeniowe
Dużo osób zamieszcza ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości na rynku lokalnym. Na portalach ogłoszeniowych o zasięgu regionalnym. Przyznaję, że dość trudno je wyszukać ale wystarczy wpisać odpowiednie zapytanie w wyszukiwarce. Wpisujcie np. ogłoszenia mazury, ogłoszenia Ełk, ogłoszenia Pisz. W naszej okolicy są to takie portale jak:
- piszanin.pl
- infopisz.pl
- pisz.wm.pl
- mylomza.pl
- 4lomza.pl
- wlomzy.com
- infoserwiselk.pl
- elk.wm.pl
- welku.com
Przetargi publiczne i licytacje komornicze
Urząd Gminy, Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe czy Urząd Marszałkowski to miejsca w których warto interesować się rozpisywanymi przetargami publicznymi, podczas których można kupić okazyjnie i za bardzo przystępne pieniądze np. działki budowlane. Obserwujcie Biuletyny Informacji Publicznej danych urzędów. W tym przypadku liczy się cierpliwość i regularność. Nieruchomości sprzedawane są podczas licytacji, do której można przystąpić po wpłaceniu odpowiedniej wysokości wadium.
Licytacje komornicze pozwalają na kupno nieruchomość za relatywnie niewielkie pieniądze. Okazje zdarzają się sporadycznie ale warto rozważyć również ten sposób poszukiwania ziemi pod budowę.
Ofert szukajcie na stronach internetowych poszczególnych komorników jak i ogólnopolskich portalach np.: licytacje.komornik.pl listaprzetargow.pl
Facebook – profil prywatny, grupy regionalne, spotted
Facebook to potężny portal, na którym zamieszczanych jest wiele ogłoszeń. Jeśli ktoś sprzedaje nieruchomość to często umieszcza ją na swojej tablicy a jego znajomi, chcąc pomóc w sprzedaży, udostępniają informację dalej. Na Facebooku tworzone są również dedykowane sprzedaży określonych nieruchomości grupy tematyczne lub regionalne grupy sprzedażowe, gdzie można zamieścić zarówno ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości jak i informację, że poszukuje się np. działki budowlanej w danej lokalizacji.
Nie zapominajcie też o profilach spotted danych miejscowości. Zazwyczaj ich członkowie są bardzo aktywni i chętnie odpowiadają na ogłoszenia i pytania. W większości tego typu grup ogłoszenia zamieszczane są anonimowo.
Znajomi i rodzina – koniec języka za przewodnika
Jeśli z jakichś powodów wasza budowa nie jest tajemnicą mówcie o niej wszystkim. Pytajcie czy nie znają kogoś kto sprzedaje ziemię lub nie widzieli gdzieś ciekawych ogłoszeń. Tak zwaną pocztą pantoflową można dowiedzieć się o ofertach sprzedaży, które nigdy nie trafiają na ogólnodostępne ogłoszenia.
Sołtys
Nie znacie nikogo w danej wsi a marzy wam się działka z dala od miejskiego zgiełku? Zadzwońcie do sołtysa lub po prostu do niego pojedźcie i poproście o pomoc w szukaniu działki budowlanej w danej okolicy. Sołtysi zazwyczaj bardzo dobrze znają lokalnych mieszkańców, są z nimi w stałym kontakcie i wiedzą kto może być chętny sprzedać część swojego majątku.
Słupy i tablice ogłoszeniowe
Piszecie krótkie zwięzłe ogłoszenie podając rodzaj działki jaka was interesuje, lokalizację, wielkość i swój numer telefonu a nawet ramy cenowe za metr kwadratowy jakie jesteście w stanie zapłacić. Drukujecie kilka, kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt ogłoszeń i rozwieszacie po okolicznych słupach ogłoszeniowych, tablicach informacyjnych i innych miejscach gdzie można zostać ogłoszenia. Co ciekawe takie tablice ogłoszeniowe mają nawet niektóre sklepy, jak np. Kaufland.
Pytajcie a znajdziecie
Nadal nie możecie znaleźć odpowiedniej działki pod budowę. Wsiadajcie do samochodu i jedźcie w okolice, które was interesuję. Często przy drodze lub przed daną działką ktoś umieszcza tablicę z numerem telefonu i informacją, że dana nieruchomość jest na sprzedaż. Akurat ktoś przechodzi obok was? Zagadnijcie i zapytajcie czy może nie słyszał czy któryś z sąsiadów chce sprzedać działkę albo sam mógłby wam coś zaoferować. Trochę desperackie ale często działa.
Listonosze
Kto jak nie listonosz jest w ciągłym kontakcie z mieszkańcami danej miejscowości czy dzielnicy? Widzicie listonosza to zapytajcie go czy czegoś nie słyszał. Zostawcie mu swój numer telefonu czy nawet zaproponujcie określoną kwotę za tą formę usługi informacyjnej.
Szukanie działki pod budowę domu nie należy do najprostszych. Warto jednak próbować, szukać waszego miejsca na ziemi, by móc spełnić swoje marzenia o własnym domu w wymarzonej okolicy.