Nie mieliście jeszcze okazji kompletować swojemu dziecku wyposażenia do szkoły? Przed Wami trudne zadanie. Sprawdźcie wskazówki, które dla Was przygotowaliśmy.
Rozpoczęcie przygody ze szkołą, to ogromne wydarzenie w życiu małego człowieka, a także jego rodziców. Właściwe przygotowanie do pierwszego dnia jest niezwykle istotne. Dzięki niemu świeżo upieczony uczeń będzie się czuł pewniej. Co zatem kupić i o czym nie możecie zapomnieć?
Tornister dla pierwszoklasisty
To najbardziej kosztowny element wyposażenia. Warto mu poświęcić najwięcej czasu również po to, by mieć pewność, że będzie właściwie dopasowany, bezpieczny i wygodny. Co wybrać? Plecak, klasyczny tornister, czy może plecak na kółkach? Wszystko zależy od Waszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli dziecko samodzielnie będzie nosiło swoje szkolne przybory, dobrze jest zakupić usztywniany tornister, który maksymalnie odciąży jego kręgosłup. Plecaki na kółkach są fajnym rozwiązaniem, jednak nie sprawdzają się na krzywych chodnikach. Podobnie w przypadku schodów, tutaj dziecko musi wnieść lub znieść cały plecak i zwykle robi to jedną ręką, a z uwagi na stelaż, taki plecak jest cięższy.
Na co zwrócić uwagę kupując tornister? Ważną wskazówką jest maksymalna waga, jaką lekarze specjaliści uważają za bezpieczną. Dziecko nie powinno dźwigać więcej niż 10% swojej wagi. Jeśli więc Twój pierwszak waży 20 kg, jego pełen tornister nie może przekroczyć 2 kg. Jest to niezwykle trudne, szczególnie w szkołach, które nie dają możliwości zostawiania podręczników. Zarówno więc tornister, jak i wszystkie przybory, powinny być wybrane w taki sposób, by jak najmniej obciążały mały kręgosłup.
Plecki tornistra powinny być usztywnione i wykonane z materiału przepuszczającego powietrze. Spocona koszulka może w łatwy sposób narazić dziecko na przeziębienie, a wraz z nim pierwsze opuszczone lekcje.
Duża ilość przegródek, kieszonek, pomoże maluchowi w segregacji wyposażenia, dzięki czemu wszystko będzie mieć swoje miejsce.
Obok tornistra, warto pamiętać o wyposażeniu dziecka w mały plecak na wycieczki. Może się on przydać również w sytuacjach awaryjnych, np. gdy tornister zaleje się jogurtem, czy otworzy się w nim farba.
Wyposażenie tornistra
Jest tego sporo, choć na szczęście, nie wszystko będzie potrzebne każdego dnia. Książki i ćwiczenia dla uczniów nauczania początkowego szkoła zapewnia za darmo. Samodzielnie jednak musicie jeszcze kupić kilka rzeczy.
Zeszyty – 2 szt. 16-kartkowe w trzy linie i 4 zeszyty w kratkę. Zeszyt do muzyki oraz religii.
Papier kolorowy wycinankowy, blok rysunkowy, blok techniczny biały oraz kolorowy, bibuła, plastelina, farby plakatowe i akwarelowe, kredki świecowe, pastele, klej, nożyczki, temperówka ze zbiorniczkiem, 2 teczki z gumkami, strój na WF – zgodny z wymogami szkoły.
Piórnik – jak wybrać i co powinno się w nim znaleźć?
Najpopularniejszym wyborem w klasach 1-3 są rozkładane piórniki z gumkami. Wszystkie przybory mają w nim swoje miejsce, więc nie powinno być problemu z utrzymaniem porządku. Jednokomorowe tuby, czy saszetki, lepiej sprawdzają się w starszych klasach, gdzie uczniowie nie noszą już takiej ilości kredek, czy mazaków i zwykle są lepiej zorganizowani z uwagi na doświadczenie.
Fajnym pomysłem są również piórniki łączące w sobie dwa powyższe rodzaje. Posiadają kieszonkę zapinaną na suwak, skrzydełko z gumkami na pióro, ołówek, linijkę i gumkę do ścierania oraz dużą komorę na kredki.
Poza tymi oczywistymi elementami, warto włożyć dziecku do piórnika znaczniki samoprzylepne. Małe karteczki, które pomagają szybko odnaleźć stronę z pracą domową.
Śniadaniówka do szkoły
Kanapka wrzucona do plecaka łatwo może ulec zgnieceniu. Włożenie banana między książki, to też bardzo ryzykowne posunięcie. Plastikowe pudełka są świetnym rozwiązaniem. Dobrze, by śniadaniówka była niewielka, lekka i miała kilka przegródek. Dzięki temu poza kanapką, dziecko będzie mogło dostawać kolorowe owoce i warzywa, które nawet po kilku godzinach będą smaczne i świeże.
Pamiętaj o piciu. Ekologicznym, a przy tym ekonomicznym rozwiązaniem jest bidon na wodę lub butelka z filtrem, którą dziecko może napełniać w szkolnej łazience.
Buty na zmianę
Wybierając buty, w których dziecko będzie chodzić po szkole, należy uwzględnić jego umiejętność wiązania sznurowadeł. Najlepiej sprawdzają się wiązane trampki, czy tenisówki z białą, gumową podeszwą. Właściwie zasznurowane nie powinny zsunąć się z nogi nawet podczas kopania piłki na wuefie. Jeżeli jednak maluch nie wiąże jeszcze butów sprawnie, możecie pomyśleć o tenisówkach na rzepy lub gumki.
Gdzie kupić wyprawkę dla pierwszaka?
Najwygodniej zrobić to przez internet, bez godzin spędzonych w maseczkach w markecie. Nie czekaj na pierwszy dzwonek, skompletuj wyprawkę szkolną https://allegro.pl/kategoria/artykuly-szkolne-50673. Usiądźcie do tego wspólnie z dzieckiem, by samo poczuło się już duże i by mieć pewność, że wybrane przedmioty sprawią mu radość. Niech wypatruje nadejścia roku szkolnego z niecierpliwością.