Czym jest logiczne myślenie?
Najogólniej logiczne myślenie to umiejętność rozumowania dzięki której np.: dokonujemy selekcji i podejmujemy decyzje, rozróżniamy rzeczy określając między innymi ich funkcjonalność i przydatność, rozwiązujemy problemy, tworzymy lub odkrywany coś nowego. Bez umiejętności logicznego myślenia zdecydowanie trudniej jest pracować i funkcjonować na co dzień. Jak wielu rzeczy, jej również musimy się nauczyć samodzielnie, najlepiej naukę logicznego myślenia rozpocząć jak najwcześniej już w dzieciństwie.
Gry logiczne Karty Grabowskiego
Metod nauki logicznego myślenia jest wiele (o nich za chwilę), tym razem chciałabym pokazać Tobie jedną z nich z bliska – Karty Grabowskiego Gry logiczne, czyli propozycję do nauki logicznego myślenia dla najmłodszych.
Karty Grabowskiego
Karty Grabowskiego to rodzinna firma, który od lat tworzy i udoskonala produkty wspierające naukę matematyki. Uznawana za jedną z najtrudniejszych dziedzin matematyki, spędza sen z powiek dużej liczbie uczniów już na etapie szkoły podstawowej lub średniej. Karty Grabowskiego to propozycja nauki poprzez zabawę, zapoczątkowana przez Andrzeja Grabowskiego – nauczyciela matematyki. Wszystkie produkty oferowane przez rodzinę Grabowskich powstały z pasji do matematyki, nauczania i pracy z najmłodszymi dziećmi. Nic więc dziwnego, że od lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem i można je spotkać nie tylko w wielu domach, ale również w szkołach.
Gry logiczne – zawartość zestawu
Gry logiczne to zestaw, w skład którego wchodzi niepozorne pudełko z 36 kartami w 3 kolorach, 36 patyczkami do liczenia, 4 pionkami i kostką do gry oraz książka ze szczegółowymi opisami 6 gier i 60 łamigłówkami.
Przyznam szczerze, że patyczki do liczenia kojarzyły mi się do tej pory jedynie z czasem mojego dzieciństwa. Mój starszy 7-letni syn nie pracował na tego typu pomocach w przedszkolu, przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Kiedyś używało się ich do nauki kolorów, segregowania, szeregów i nauki liczenia. Dzisiaj wywołały uśmiech na mojej twarzy i przywołały wspomnienia. Te niepozorne patyczki są dla mnie sentymentalnym elementem tego zestawu. Mają coś w sobie, ponieważ zaraz po otwarciu pudełka chłopcy sięgnęli właśnie po nie.
Karty pod kątem technicznym łudząco przypominają klasyczne talie do gry w karty, zaś różnią się od nich szatą graficzną. Nie posiadają one bowiem żadnych znaków czy obrazów, posiadają jednolite kolory.
Gry logiczne – zalety kart matematycznych
Karty matematyczne to propozycja nauki poprzez zabawę skierowana do małych dzieci w wieku od 5 lat, korzystając z nich dziecko m.in.:
- rozwija umiejętność logicznego myślenia,
- uczy się zarówno zabawy samodzielnej (podczas gier jednoosobowych) jak i zabawy w grupie rówieśniczej,
- uczy się konsekwencji, wytrwałości i cierpliwości,
- zaczyna kojarzyć fakty,
- nabywa umiejętność analitycznego i strategicznego myślenia,
- coraz pewniej i skuteczniej podejmuje szybkie decyzje,
- nabiera pewności siebie rozwiązując kolejne łamigłówki,
- ćwiczy koncentrację i tym samym poprawia swoją pamięć.
Król mostów – przykładowa gra
Gra dla 2-3 graczy o niskim poziomie trudności. Do rozgrywki potrzebne będą patyczki i talia kart (dołączone do zestawu) oraz kartka i długopis (które z pewnością macie w domu).
Gdy dwie sąsiadujące ze sobą karty na planszy są tego samego koloru, to można je połączyć mostem (patyczkiem). Grę rozpoczyna się od ułożenia planszy z kart zakrytych. Gracze kolejno odwracają po jednej karcie i starają się zbudować jak najwięcej mostów. Ten, kto zbuduje ich najwięcej, wygrywa rozgrywkę.
Powyższy cytat to zaledwie wstęp do opisu tej gry. Też masz wrażenie, że nie potrzeba już nic więcej dopowiadać? Za to lubię opisy gier z wykorzystaniem Kart Grabowskiego – są proste i przejrzyste a ich dokładne rozpisanie prowadzi graczy krok po kroku przez poszczególne etapy rozgrywki. Tutaj nie trzeba się mocno wczytywać w zasady. Nie trzeba rozegrać kilku partii, żeby w pełni złapać o co chodzi. Siadamy, rozkładamy karty i gramy, bawiąc się i ucząc na całego!
Karty Grabowskiego Gry logiczne są dostępne wyłącznie na stronie www.kartygrabowskiego.pl
Zachęcam do odwiedzenia strony Kart Grabowskiego na Facebooku: https://www.facebook.com/kartygrabowskiego/
Zobacz również:
Nauka dodawania i odejmowania z kartami Grabowskiego
Karty Grabowskiego – Tabliczka mnożenia
Nauka poprzez zabawę – Bączek matematyczny Piruet