Karmienie noworodka na żądanie przez pierwsze 6 miesięcy nie stanowi reguły, czasem bowiem laktacja jest ograniczona lub wręcz niemożliwa. Mleko modyfikowane może być alternatywną metodą zaspokajania głodu malucha od pierwszych dni życia, jednak należy wówczas wybierać odpowiednie mieszanki.
Jak wybrać mleko modyfikowane?
Chociaż karmienie piersią jest optymalnym sposobem żywienia niemowląt, istnieją sytuacje, w których nie jest to wskazane bądź możliwe. Wówczas alternatywną opcją jest mleko modyfikowane. Ze względu na to, że układ pokarmowy malucha nie jest jeszcze dobrze przygotowany do trawienia składników znajdujących się w zwykłym mleku pochodzenia zwierzęcego, rodzice stają przed dylematem, którą syntetyczną mieszankę wybrać.
Choć mleko modyfikowane powstaje na bazie mleka krowiego, zostaje odpowiednio przetworzone, aby składem przypominało mleko matki i mogło być bezpiecznie i dobrze przyswojone przez organizm dziecka. Podczas produkcji zmianie ulegają przede wszystkim proporcje białka i tłuszczów, obniża się także poziom potasu, sodu i chloru, dodaje się cenne probiotyki, a także wiele niezbędnych w pierwszych miesiącach życia witamin i minerałów.
Rynek oferuje również mleko modyfikowane dla dzieci o specjalnych wymaganiach żywieniowych – są mieszanki hipoalergiczne, antyrefluksowe i antykolkowe. Mleko modyfikowane dobiera się w zależności od potrzeb malucha i jego wieku. Dla zdrowych dzieci od urodzenia do ukończenia 6 miesiąca życia, bez skazy białkowej czy atopii, jako pierwsze przeznaczone jest tzw. mleko początkowe. Mleko następne, oznakowane numerem 2, podaje się maluchom między 6 a 12 miesiącem, z kolei mleko z symbolem 3 zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka powyżej 1 roku życia. Po drugich urodzinach można podawać mleko oznakowane cyfrą 4. Pomimo czytelnej etykiety na opakowaniu zawierającej skład mleka oraz instrukcję przygotowania mieszanki, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zasięgnąć porady lekarskiej.
Wprowadzanie mleka modyfikowanego
Wprowadzanie mleka modyfikowanego w zależności od okoliczności i charakteru malucha może przebiegać różnie, dlatego najlepiej cały proces przeprowadzać stopniowo, bez gwałtownych zmian, które mogą wywołać stres, złe skojarzenia czy uczucie zniechęcenia. Na początku warto maluszka przyzwyczaić do nowej formy karmienia, podając butelkę z odciągniętym pokarmem raz dziennie. Dobrze jest również wybrać czas, w którym dziecko jest wypoczęte i niezbyt głodne, czuje się dobrze i nie zmaga się z przeziębieniem czy ząbkowaniem. Dobrym rozwiązaniem jest podanie butelki w ramach przekąski pomiędzy większymi posiłkami. Gdy maluch przyzwyczai się do smoczka, można wprowadzić częstsze i dostosowane do masy ciała porcje, aż całkiem odstawi się dziecko od naturalnego pokarmu. Nie ma górnej granicy, jeśli chodzi o zaprzestanie podawania mleka modyfikowanego. Dzieci dwu-, trzyletnie mogą zwykle już pić mleko krowie, jeśli jednak smakuje im syntetyczna mieszanka, można kontynuować karmienie, podając napój w kubku lub w szklance.