Szybszy powrót do pracy czy na studia i inne powody wyjścia z domu bez niemowlęcia nie muszą oznaczać końca karmienia mlekiem matki. W takich (i wielu innych) sytuacjach nieoceniony okazuje się laktator. Jaki odciągacz pokarmu wybrać – elektryczny czy ręczny?
Po co stosuje się laktatory?
Laktator jest urządzeniem służącym do odciągania pokarmu kobiecego. Znajduje zastosowanie m.in. na etapie stymulowania laktacji po porodzie oraz w sytuacjach, gdy dziecko z różnych przyczyn nie chce ssać piersi. Odciągnięty pokarm może podać dziecku w butelce inna osoba, np. ojciec lub niania, co pozwala mamie wrócić do pracy, załatwić sprawy poza domem czy zwyczajnie odpocząć, nie rezygnując z karmienia piersią. Ponadto odciąganie niewielkich ilości pokarmu przed karmieniem sprawia, że brodawka wyciąga się, a otoczka wokół niej staje się bardziej miękka, co ułatwia maluszkowi ssanie. Laktatory świetnie sprawdzają się także w trakcie nawału pokarmu, pozwalając osiągnąć ulgę z powodu przepełnionych piersi. Na rynku dostępne są 3 typy laktatorów: ręczne, elektryczne i hybrydowe, a porównać je można np. w sklepie Babyboom – https://babyboom.net.pl/category/karmienie-mama-laktatory.
Laktator ręczny – działanie, zastosowanie, zalety i wady
Laktator ręczny pozwala odciągnąć pokarm z gruczołu piersiowego przy użyciu siły fizycznej. Jednym z elementów urządzenia jest rączka służąca do pompowania. Co do zasady, laktatory ręczne nie posiadają regulacji siły ssącej, więc zarówno siła, jak i rytm ssania są uzależnione od pracy kobiety. Przy regularnym odciąganiu większych ilości mleka bywa to wyczerpujące fizycznie i frustrujące. Z tego względu laktatory manualne sprawdzają się raczej do odciągania częściowego niż pełnego. Z uwagi na brak możliwości regulacji, przy stosowaniu laktatora ręcznego należy uważać, by nie zaburzyć procesu laktacji. Wśród zalet rozwiązania warto na pewno wymienić niską cenę, cichą pracę i możliwość użycia bez dostępu do prądu. Ceny laktatorów manualnych znanych marek utrzymują się w granicach 50-100 zł.
Laktator ręczny Avent
Laktator elektryczny – działanie, zastosowanie, zalety i wady
Laktator elektryczny jest zaawansowanym technicznie urządzeniem, wyposażonym z reguły w kilkustopniową regulację rytmu ssania, wzorowaną na naturalnym, dwufazowym rytmie ssania dziecka. Umożliwia to odciąganie pokarmu nie tylko w sposób efektywny, ale również komfortowy dla kobiety – nawet przy najwyższym poziomie podciśnienia. Elektryczny odciągacz pokarmu ściąga mleko znacznie szybciej niż laktator ręczny. Odpowiednio ustawiony i prawidłowo używany (a przede wszystkim nienadużywany!) nie zaburza odpowiedzi hormonalnej organizmu. Doskonale sprawdza się przy odciąganiu dużych ilości pokarmu, również w przypadku karmienia wyłącznie butelką. Znajduje zastosowanie na etapie stymulowania laktacji oraz w sytuacji, gdy dziecko ma problem ze ssaniem piersi. W zasadzie jedyną wadą laktatorów elektrycznych jest cena. Ile kosztuje laktator elektryczny? Ceny zaczynają się od ok. 200 zł. W sklepach z akcesoriami do karmienia można znaleźć laktatory elektryczne wiodących marek, jak Medela, Canpol, Avent czy Lovi.
Laktator elektryczny Canpol
Jaki laktator elektryczny wybrać?
Popularne laktatory elektryczne różnią się od siebie przede wszystkim ceną, za którą kryje się nie tylko marka, ale również funkcje i wyposażenie dodatkowe. Wybierając laktator elektryczny, zwróć uwagę na:
- fazy ssania (najlepiej, jeśli laktator jest wyposażony w dwufazowy system ssania);
- zasilanie (bateryjne i sieciowe);
- wygodę użycia;
- jakość wykonania;
- długość kabla;
- zawartość zestawu (ilość butelek, nakładka masująca, części zapasowe itd.);
- głośność pracy;
- łatwość czyszczenia.
Do niektórych modeli możesz dokupić specjalny gorset, który pozwala odciągać mleko bez użycia rąk. Jeśli nadal nie wiesz, jaki laktator elektryczny wybrać, warto poprosić sprzedawcę o wskazanie różnic pomiędzy poszczególnymi modelami.
Podwójny laktator Medela Freestyle Flex™