Od dobrego tygodnia zastanawiam się od jakich słów rozpocząć recenzje tej książki. Zbyt banalnym byłoby określenie „inna niż wszystkie” lub „wyjątkowa”. Poza tym cały czas mam z nią pewien problem. Nie jest to książka, w przypadku której można bez żadnych wątpliwości określić wiek czytelnika. To pierwsza książka, która jest wartościową lekturą zarówno dla dorastającego dziecka powyżej siedmiu lat, jak i dla dorosłego człowieka (zarówno kobiety, jak i mężczyzny). Wiem, że trudno w to uwierzyć. Ja nadal mam z oswojeniem się z tym faktem.
Jak to możliwe, że książkę chętnie przeczyta i wiele z niej wyniesie zarówno dziecko, jak i dorosły? Trudno to opisać słowami. To po prostu trzeba przeczytać. Język, jakim autorka opowiada nam historię, nie jest ani dziecięcy, ani zbyt poważny, jest taki uniwersalny. No właśnie czy określenie uniwersalny pasuje jakkolwiek do tej książki? Trochę tak, ale nie do końca. Nie spotykamy przecież na każdym kroku książek, które pokazują nam obraz obecnego multikulturowego świata z punktu widzenia dwukulturowych autorów.
Historię Bahar opowiada nam Agnieszka Aysen Kaim, kobieta urodzona w Polsce z matki Turczynki i ojca Polaka, tłumaczka, animatorka i opowiadaczka. Ilustracje do tej wzruszającej i poruszającej historii stworzyła polska ilustratorka Nezka Satkov. Z połączenia pracy i pomysłów tych dwóch wyjątkowych kobiet nie mogło wyjść coś przeciętnego.
Bahar znaczy wiosna to książka przedstawiająca historię życia Bahar, od jej narodzin aż do zamążpójścia i założenia rodziny. Już jako dziecko pasjonowała się kaligrafią. Niestety w kulturze, w której się wychowywała było to zajęcie przypisane jedynie dla mężczyzn. Dzięki wsparciu i elastyczności światopoglądowej ludzi, których mała Bahar spotyka na swojej drodze, może ona spełniać swoje marzenia pomimo ostrym granicom stawianym w jej kulturze. Jako dziewczyna staje przed trudną decyzją opuszczenia rodzinnego domu i wyruszenia w nieznane. Wszystko po to, aby móc rozwijać swój talent i nie zaprzepaścić największych marzeń.
Bahar, to odważna, mądra i niezwykle piękna kobieta, której życie dzięki sprzyjającemu losowi jest pełne szczęścia, ale i niepozbawione trudu dnia codziennego. Jej historia daje siłę, napełnia optymizmem i mobilizuje do działania. Myślę, że jeszcze nie raz do niej wrócę zarówno sama, zanim Oluś podrośnie, jak i później z nim. Do tej pory czytałam ją już dwa razy i powiem szczerze, że za każdym razem odkrywam w niej coś jeszcze, coś nowego, coś co inspiruje, coś co wprawia z zamyślenie. Czasem czytając ją śmieję się od ucha do ucha, innym razem wzruszam się prawie do łez. Zdarza się też, że po prostu zatrzymuję się na chwilę i myślę o tym, co przed chwilą przeczytałam.
Dowiedziałam się o tym wydawnictwie przez czysty przypadek, gdy wpadłam gdzieś w sieci na recenzję jednej z wcześniejszych publikacji z tej serii. Cieszę się, że tak się stało i miałam okazję spojrzeć na temat wielokulturowości z innej, lepszej strony.
Wydawnictwo: Poławiacze Pereł
Autor: Agnieszka Aysen Kaim
Ilustrator: Nezka Satkov
Rok wydania: 2015
Autor: Agnieszka Aysen Kaim
Ilustrator: Nezka Satkov
Rok wydania: 2015
Stron: 52
Okładka: twarda
Okładka: twarda
Sugerowany przedział wiekowy: od 7 lat
Cena rynkowa: 35,49 zł
Cena rynkowa: 35,49 zł
Cena w aros.pl: 23,43 zł
Moja ocena: 10/10
Moja ocena: 10/10