Dzieci chorują dużo częściej niż osoby dorosłe, wynika to z dwóch głównych przyczyn. Po pierwsze dużo czasu spędzają one w szkole lub przedszkolu, gdzie istnieje spore ryzyko zarażenia się od innych dzieci. Po drugie organizm przedszkolaka i małego ucznia jest bardzo podatny na działanie wirusów oraz bakterii, ponieważ jego układ odpornościowy nie jest do końca ukształtowany. Najczęstszymi schorzeniami wieku dziecięcego są infekcje dróg oddechowych.
Niestety, gdy jedno z naszych dzieci zachoruje, narażeni są również pozostali członkowie rodziny. Często potem następuje sytuacja, gdy domownicy jeden po drugim chorują zarażając się nawzajem. Okazuje się, że można się przed tym uchronić, wystarczy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Regularne mycie rąk
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzenienia się infekcji jest zwyczajne mycie rąk. Pamiętać jednak trzeba aby czynność ta była wykonywana w sposób dokładny i częsty. Mycie rąk musi trwać przynajmniej pół minuty, nie można też zapomnieć o użyciu mydła.
Kichanie i chusteczki
Bardzo często niestety ignorujemy sytuacje, gdy nasze dziecko kicha, nie zakrywając ust. Należy uczulić dziecko aby podczas kichania zakrywało usta chusteczką higieniczną lub łokciem. W ten sposób znacznie zmniejszamy ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Należy pamiętać, że zużytą chusteczkę należy natychmiast wyrzucić, a ręce dokładnie umyć.
Istnieją sytuacje, gdy nie możemy szybko umyć swoich dłoni lub dłoni dziecka. W takiej sytuacji najlepiej mieć przy sobie paczkę z chusteczkami antybakteryjnymi. Jest to chyba najprostsza metoda na wymycie rąk, gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody.
Dbaj o higienę
Gdy jeden z członków rodziny choruje jeszcze większy nacisk należy położyć na czystość. Dużo częściej należy myć miejsca i przedmioty, z którym ma kontakt osoba chora, takie jak zabawki, kredki i klamki. Należy również pamiętać, by regularnie wietrzyć pokój chorego dziecka.
Chory członek rodziny powinien również używać wydzielonych przedmiotów chodzi tu głównie o talerze, kubki, sztućce. Korzystanie z tego samego kubka przez zdrowe i chore dziecko jest prostym sposobem przenoszenie się zarazków.
Szczepienia ochronne przeciw grypie
Metodą profilaktyczną o której często zapominamy są szczepienia ochronne. Co roku zanim rozpocznie się sezon grypowy powinno się zaszczepić dziecko przeciwko grypie, można je wykonać między innymi w przychodniach Multi Med. Według badań ryzyko zachorowania na grypę przez osoby zaszczepione jest mniejsze nawet o dziewięćdziesiąt procent.
Dbaj o zdrowie
Bardzo ważne jest by chory maluch pozostał w łóżku przez kilka dni, nim wróci do szkoły lub przedszkola. Głównym powodem roznoszenia się infekcji jest to, że rodzice wysyłają chore dzieci do placówek oświatowych. Dziecko takie roznosi zarazki wśród zdrowych dzieci. Poza tym nieleczona choroba niesie ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.
*wpis sponsorowany