OLEJ TAMANU (Calophyllum Inophyllum lub Calophyllum Tacamahaca) jest otrzymywany z nasion wiecznie zielonego drzewa Tamanu. Tłoczony na zimno olej tamanu ma ciemnozielony kolor oraz intensywny, orzechowy-gorzki zapach. Ten rzadki olej wykazuje niezastąpione właściwości pielęgnacyjne skóry. Posiada działanie przeciwzapalne, gojące i ściągające. Ma również zdolność do pochłaniania promieniowania UV. Wykazuje działanie przeciwwirusowe , przeciwbólowe i antybakteryjne. Składniki odżywcze oleju sprawiają, że skóra staje się delikatna i miękka w dotyku.
O oleju tamanu dowiedziałam się od Asi. Poleciła mi go ona na moje problemy ze skórą twarzy. Olej jest gęsty i ma gość nieprzyjemny zapach, który mogłabym porównać do kostek rosołowych bardzo kiepskiej jakości. Z tych względów używałam go jedynie na noc. Trzeba się jednak liczyć z tym, że następnego dnia poszewka od poduszki jest do prania. Co zmienił olejek tamanu w moim przypadku? Przebarwienia skóry stały się mniej widoczne, pory uległy znacznemu zmniejszeniu, zniknął problem pojawiającego się dość sporadycznie (ale jednak) trądziku. Zdecydowanie polecam ten olejek, ponieważ jego działanie nie jest przereklamowane, poza tym jest wydajny i naprawdę niedrogi, za buteleczkę 20 ml olejku zapłaciłam niecałe 13 zł.
Ten olejek bardzo mnie zaciekawił dlatego stwierdziłam, że warto o nim wiedzieć coś więcej. Planuję w najbliższym czasie za jego pomocą zniwelować rozstępy na udach i biodrach, które są pamiątką po ciąży. Jestem bardzo ciekawa, czy i w tym przypadku tak dobrze się spisze.
Historia i badania
Po raz pierwszy w 1920 roku, Siostra Marie-Suzanne odkryła, że olej Tamanu ma korzystne działanie w leczeniu ofiar trądu na wyspie Fidżi. Wzbudziło to zainteresowanie naukowców z Francji, którzy rozpoczęli badania naukowe w celu poznania właściwości tego oleju. Wykryto jego właściwości gojące, jednak badanie te nie pozostawiły po sobie wielu informacji na temat oleju Tamanu.
Według naukowca Chrisa Kilhama olej Tamanu pomaga zwalczać choroby skórne ze względu na jego zdolność do tworzenia nowych komórek. Jego badania wykazały, że medycyna ludowa mieszkańców ziem nad Pacyfikiem używała olej tamanu od wielu lat w leczeniu ran, oparzeń słonecznych oraz zmian skórnych. Olej Tamanu wykorzystywano również, jako pomoc w leczeniu reumatyzmu i nerwobólów.
W 2002 roku we Francji przeprowadzono badania nad wpływem oleju Tamanu na gojenie blizn. Badanie przeprowadzono na bliznach, które miały przynajmniej 12 miesięcy. Poddawano je codziennej kuracji olejem Tamanu przez dziewięć tygodni. Wyniki badań okazały się imponujące. Już po sześciu tygodniach nastąpiła znaczna poprawa wyglądu skóry. Z dnia na dzień blizny zmniejszały się i jaśniały. Po zakończeniu badania długość blizn skróciła się środnio o 2,8 mm, a szerokość zmniejszyła się o 1,2mm. Wyniki tych badań opublikowano w International Journal of Cosmetic Science. We francuskiej literaturze medycznej istnieje jeszcze kilka innych doniesień o sukcesie oleju Tamanu oleju w walce z ciężkimi chorobami skórnymi, owrzodzeniami i poważnymi oparzeniami.
Jak powstaje olej tamanu?
Drzewo Tamanu pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i rośnie między innymi w Tajlandii, Wietnamie, Birmie, Malezji i oraz na Sri Lance. Dorasta ono do 35 metrów, a jego charakterystyczną cechą jest ciemna, szorstka kora i liście o eliptycznym kształcie.
Drzewo kwitnie dwa razy w roku i wydaje owoce, które w smaku przypominają jabłko. Wewnątrz owocu ukryte jest nasiono, które suszy się przez co najmniej 2 miesiące, a następnie, z którego wytłaczany jest poprzez prasowanie na zimno oleju Tamanu.
Do wyprodukowania 1 kg zimnotłoczonego oleju tamanu potrzebne jest aż 20 kg owoców, co między innymi wpływa na wysoką cenę tego oleju.
Właściwości
Olej Tamanu:
- posiada działanie przeciwzmarszczkowe oraz wygładzające; odżywia zmęczoną i bardzo suchą skórę, ale przede wszystkim ma właściwości lecznicze,
- przenika przez wszystkie warstwy skóry (naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną) i dzięki czemu wykazuje znakomite właściwości regeneracyjne, restrukturyzacyjne i nawilżające,
- posiada w swym składzie dwa główne składniki aktywne: kwas kalofillowy oraz kallofilloidynę – wykazujące działanie przeciwbakteryjne, gojące i przeciwzapalne,
- jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak kwas linolowy oraz kwas oleinowy; nienasycone kwasy tłuszczowe są odpowiedzialne za odpowiednie odżywienie i nawilżenie skóry, jak również stanowią cenną substancję odpowiedzialną za ochronę prawidłowego metabolizmu skóry.
Kwas linolowy wspomaga pracę gruczołów łojowych, odblokowuje zanieczyszczone pory, jak również ogranicza pojawianie się zaskórników i zmian trądzikowych.
Kwas oleinowy natomiast zwiększa poziom wchłanialności skóry dla składników odżywczych, dzięki czemu olej tamanu i zawarte w nim substancje szybko wnikają w głąb skóry, wykazując widoczne i intensywne działanie.
Zastosowanie
Olej tamanu ma szerokie zastosowanie lecznicze potwierdzone badaniami naukowymi. Udowodniono, że olej ten jest w stanie naprawić uszkodzone tkanki skóry. Olej Tamanu można zatem stosować w kuracji skóry odwodnionej, podrażnionej i wrażliwej, a także w leczeniu blizn, rozstępów, skaleczeń oparzeń i zmian skórnych. Ze względu na swoje właściwości Olej Tamanu może być stosowany również w przypadku narażenia skóry na działanie promieni słonecznych.
Olej Tamanu może być również stosowany w następujących przypadkach:
- zmiany skórne,
- zaskórniki,
- trądzik,
- grzybica stóp i paznokci,
- blizny,
- zrogowacenia,
- przebarwienia skóry,
- opryszczka,
- rany, oparzenia,
- zmarszczki,
- rozstępy,
- poprawa krążenia krwi (żylaki),
- jako środek odstraszający komary – szczególnie dla dzieci,
- poprawa nawilżenia skóry,
- reumatyzm,
- pękające naczynka,
- oparzenia słoneczne,
- nawilżenie skóry odwodnionej.
Jeśli macie ochotę, posłuchajcie co na jego temat ma do powiedzenia Nissiax83:
Zaciekawił Was ten olejek? Może już się z nim spotkałyście albo go używacie?