W dzisiejszych czasach nie brakuje, a wręcz wciąż przybywa rodzin, w szczególności najmłodszych, którzy potrzebują pomocy. Nie tylko materialnej, ale i tej związanej z edukacją, możliwości nauki samodzielnego życia. Pomocy mającej na celu okazać wsparcie, zrozumienie, dającej podstawę do bycia lepszym rodzicem, radzącym sobie z przeciwnościami losu.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce powstało właśnie z myślą o najmłodszych, ale i młodzieży. Wszystkich dzieciach, które są opuszczone, osierocone bądź też zagrożone utratą rodziców, a co za tym idzie, również domu rodzinnego. Dziś organizacja działa na terenie 135 państw z całego świata. W Polsce od 1984 roku. Opieka sprawowana nad dziećmi ma na celu mieć charakter rodzinny. Dzięki temu najmłodsi nie tylko zyskują na pomocy materialnej, ale przede wszystkim mogą liczyć na wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, budowanie realnych, rodzinnych więzi. Relacji, jakie panują w tradycyjnej, przeciętnej rodzinie.
Mając na uwadze rozmaite potrzeby dzieci organizacja stawia na różne formy pomocy, które kierowane są także do całych rodzin wykazujących problemy na odmiennych płaszczyznach.
Szczegółowe informacje odnośnie tego, jak można pomagać, przekazywać darowiznę czy też, jak zostać wolontariuszem znajdziemy pod adresem witryny internetowej www.wioskisos.org.
Aktualnie organizacja pomaga na kilku różnych płaszczyznach. Są to następujące programy:
- SOS Wioski Dziecięce – osiedla składające się z 12-14 domów, gdzie pod opiekę małżeństwa bądź samotnych osób trafia 6-8 dzieci, nierzadko rodzeństwa. Rodzice z wiosek dziecięcych dają swoim podopiecznym oparcie, wsparcie, normalny dom. Zawierają więzi i stają się niczym prawdziwa rodzina. Wychowują i zajmują się dziećmi na każdej płaszczyźnie ich życia;
- Programy dla młodzieży – przeznaczone są dla nieco starszych dzieci, które zaczynają wkraczać w dorosłe życie. To nauka samodzielności, przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Podejmowanie pierwszych, zarobkowych zajęć sezonowych, jak i praktyk. Do tego formy wsparcia finansowego dla osób pracujących oraz studiujących;
- Rodzinne Domy Czasowego Pobytu – stanowią miejsce dla dzieci, które nagle zostały zabrane ze swoich domów rodzinnych. Tutaj bezpiecznie, pod należytą opieką, ale i z poczuciem bezpieczeństwa oraz wsparcia opiekunów oczekują na decyzje Sądu Rodzinnego;
- Program Umacniania Rodziny – został stworzony z myślą i analizowaniu potrzeb rodzin, które nie zawsze radzą sobie z zaistniałymi sytuacjami oraz problemami o różnej skali i odmiennym podłożu. Tu stawia się na plan rozwoju, poznanie mocnych stron rodziny, ale i tych obszarów, nad którymi trzeba wspólnie popracować. Rodzice mogą liczyć na kursy, szkolenia i edukacje, zaś dzieci na świetlice i pomoc w nauce oraz miejsce na rozwijanie i pielęgnowanie swoich pasji.