Niewątpliwie w obecnych czasach czytanie książek nie jest „w modzie” i nie mówię tu tylko o czytaniu dzieciom ale również o tym, że po książkę sięgają nieliczni nastolatkowie i dorośli. A szkoda. Dziecko, któremu rodzice czytają książki, tworzy swój własny świat, samodzielnie kreuje i identyfikuje głównego bohatera, razem z nim przeżywa jego przygody. W filmie czy grze komputerowej dziecko ma wszystko podane na tacy – nie musi się wysilać, by zrozumieć przekaz. Są one przesycone treścią, więc dziecko nie musi aktywnie angażować się w zrozumienie przekazu. Pozbawione prawdziwych emocji, powierzchownie odbierane, nie są w stanie tak aktywnie wpływać na rozwój psychofizyczny małego człowieka, jak potrafi to zrobić odpowiednio dobrana literatura.
7 najważniejszych powodów dla których warto czytać dzieciom książki:
1. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu.
Zanim małe dziecko nauczy się mówić – najpierw uczy się rozumieć mowę, czyli tworzy tzw. słownik bierny. Ta prawidłowość jest związana z kolejnością dojrzewania poszczególnych ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za rozumienie oraz artykułowanie mowy. Nauka mowy rozpoczyna się więc tak naprawdę od momentu kiedy niemowlę zaczyna być otaczane mową,
2. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych.
Wzory zachowań bohaterów bajkowych są przyjmowane przez najmłodszych bezkrytyczne – często możemy zaobserwować, że maluch odtwarza zachowanie ulubionej postaci bajkowej. Dzieci szybko uczą się poprzez przykład – naśladując. Oczywiście ważne jest więc, aby mogły uczyć się na dobrych wzorcach.
3. Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć.
Książki ubogacają tak bierny (rozumienie) jak i czynny (mowa) słownik dziecka, poszerzając wiedzę o świecie i pomagając w ten sposób odnosić sukcesy w przedszkolu i w szkole. Czytanie pomaga także w przezwyciężaniu dysleksji.
4. Czytanie kształtuje wrażliwość moralną dziecka.
W ten sposób inwestujesz w moralny i intelektualny rozwój swojego dziecka. Dzieci którym rodzice regularnie czytają szybciej się rozwijają, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach, a także czują się bezpieczne i kochane.
5. Książki kształtują pozytywny obraz siebie.
Dziecko czytając wraz z rodzicem może wykorzystać swoją wiedzę, przekonać się, jak wiele już potrafi i tym chętniej będzie uczyło się i poznawało nowe pojęcia.
6. Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dziećmi.
Wspólne czytanie jest formą spędzania czasu z dzieckiem. Co przynosi zarówno „korzyści natychmiastowe” jak i procentuje na przyszłość. Dzięki czytaniu cała rodzina może wspólnie spędzać czas, z korzyścią dla wszystkich.
7. Wspólne głośne czytanie z dzieckiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.
W głośnym czytaniu chodzi tak naprawdę o to, aby poświęcić dziecku swój czas, uwagę, a przy tym miłość.
Pamiętaj, że codzienne czytanie dziecku:
- Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka
- Rozwija język, pamięć i wyobraźnię
- Uczy myślenia, poprawia koncentrację
- Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka
- Poszerza wiedzę ogólną
- Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole
- Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu
- Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów
- Chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury
- Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie
Jak zauważył Umberto Eco „kto czyta książki, żyje podwójnie”. Jeżeli więc nie chcesz by Twój maluszek żył w jednowymiarowym świecie wypranym z prawdziwych emocji, postaraj się by polubił literaturę.
Dlatego warto wrócić do starych , dobrych sposobów spędzania wolnego czasu. Warto czytać dziecku codziennie!!!
Tekst napisany w oparciu o artykuł zamieszczony w Klubie czytelnika w Jedliczach.
Zalety czytania dzieciom oraz wskazówki w jaki sposób czytać Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”: