Ciemieniucha jest dość często spotykana u noworodków i niemowląt. Często wśród świeżo upieczonych rodziców wywołuje ona znaczny niepokój, gdyż nie wiedzą oni co to takiego ani tym bardziej skąd się bierze.
Przyczyna powstawania ciemieniuchy?
Powodem jej istnienia jest nadprodukcja łoju w gruczołach łojowych skóry, co z kolei spowodowane jest działaniem w organizmie dziecka hormonów matki, które maluszek otrzymał pod koniec życia płodowego. Można zatem określić ciemieniuchę jako rodzaj łojotokowego zapalenia skóry. Swoim zasięgiem obejmuje ona przede wszystkim skórę owłosioną główki dziecka, jak również czasami okolice uszu i brwi. Zazwyczaj ciemieniucha powstaje na skutek złej pielęgnacji skóry dziecka.
Jak rozpoznać ciemieniuchę?
Swoim wyglądem przypomina ona łuski, które często mają złoty kolor. Łuski mogą tworzyć płaty, które pokrywają znaczną powierzchnię skóry owłosionej główki dziecka i trzeba przyznać, że nie wyglądają one estetycznie.
Jak unikać powstawania ciemieniuchy?
Przede wszystkim najważniejszą sprawą jest codzienna, dokładna pielęgnacja skóry naszego maluszka. Ważne jest, aby codziennie po kąpieli czesać włoski dziecka miękką szczoteczką, jak również w czasie kąpieli masować ręką główkę dziecka. Jeśli dziecko nie ma problemów ze skórą, nie trzeba używać do codziennej pielęgnacji włosów maluszka szamponu (może to podrażniać delikatną skórę)-wystarczy przemywać je wodą, a co 2-3 dni stosować specjalny, delikatny szampon przeciwko ciemieniusze. Są to zabiegi, które zazwyczaj pozawalają uniknąć przykrego problemu ciemieniuchy.
Co jednak zrobić, jeśli takie postępowanie zawiedzie i na skórze naszego maluszka pojawią się jednak brzydkie łuski?
Wtedy także należy włączyć odpowiednie postępowanie pielęgnacyjne. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że absolutnie nie wolno wyczesywać łusek z główki dziecka paznokciami-może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia skóry i nadkażenia zmian różnymi drobnoustrojami . Najprostszą metodą walki z ciemieniuchą jest nakładanie przed kąpielą na główkę dziecka oliwki, a następnie po kąpieli wyczesywanie łusek miękką szczoteczką . Można także nałożyć na główkę maluszka oliwkę, a na nią bawełnianą czapeczkę i w takim „nakryciu” głowy pozostawić dziecko na noc, a łuski zacząć wyczesywać rano. Czasami poleca się także stosowanie kąpieli w specjalnie przygotowanym roztworze otręb pszennych, które ścierają nieładne zmiany-jednak tę metodę postępowania zawsze należy najpierw osobiście skonsultować z pediatrą. Jeśli nie pomagają naturalne zabiegi walki z ciemieniuchą, wtedy można wspomóc się dostępnymi w aptece preparatami pomagającymi pozbyć się przykrego problemu. Należy pamiętać, że ciemieniucha nie ustąpi z dnia na dzień-zazwyczaj mija ona po około dwóch tygodniach.
Koniecznie należy pamiętać o tym, aby obserwować, jak wyglądają i zmieniają się zmiany na skórze naszego dziecka. Każdy rodzic powinien poczuć się zaniepokojony, jeśli zmiany ulegną zaczerwienieniu, dziecko zacznie je drapać, zmiany zaczną pojawiać się w innych miejscach na skórze lub nie będą w ogóle się zmniejszać- wtedy konieczna jest wizyta u pediatry.
Najważniejsze, to od samego początku właściwie dbać o skórę naszego maluszka – wtedy szansa, że na główce pojawi się ciemieniucha, są naprawdę niewielkie. Jeśli pomimo właściwej pielęgnacji i tak „dopadnie” ona nasze dziecko, wtedy nie trzeba się martwić, tylko cierpliwie pielęgnować nasze maleństwo.
lek. med. Anna Posmykiewicz
W naszym przypadku ciemieniucha pojawiła się w drugim miesiącu życia Olusia i trwała około 2 tygodnie. Miejsce jej pojawienia było nietypowe, Oli miał ją tylko na brwiach. Początkowo stosowaliśmy metodę z oliwką, ale była ona w naszym przypadku całkowicie nieskuteczna. Poszłam więc do apteki po pomoc. W aptekach jest bardzo duży wybór preparatów na ciemieniuchę. Często polecaną w sieci jest marka OILLAN lub EMOLIUM. Ja na początek wybrałam coś tańszego, a mianowicie kremowy olejek myjący dla dzieci na ciemieniuchę hipoalergiczny firmy ZIAJA (TEN) i zadziałała rewelacyjnie. Już po tygodniu nie było śladu po ciemieniuszce.