Ramen to zupa, która skradnie serce wielu z Was. Nie tylko pięknie wygląda, ale i świetnie smakuje. Tradycyjny japoński rosół – ramen – to zupa, która często porównywana jest z naszym polskim rosołem. Nic dziwnego, bo mają sporo wspólnego. Ramen to orientalna zupa, która pobudza kreatywność. Daje więc sporo możliwości dostosowania smaku potrawy do własnych upodobań. Zapraszam na moją błyskawiczną wersję ramen. Uwielbiam odkrywać nowe smaki i eksperymentować w kuchni. Mam nadzieję, że Wy również.
Odrobina historii i pochodzenia zupy ramen. Wbrew pozorom ramen nie pochodzi z Japonii, a z Chin. Do Japonii dotarł w XIX wieku i zrewolucjonizował kuchnię japońską za sprawą dodatku mięsa, które wcześniej sporadycznie pojawiało się na japońskich stołach (więcej informacji znajdziecie w tym artykule).
Cały sekret ramen, podobnie jak w przypadku naszego rosołu tkwi w powolnym jego gotowaniu. Długie gotowanie zupy na małym ogniu pozwala osiągnąć niesamowity smak i aromat ramenu.
W odróżnieniu jednak do znanego nam rosołu, ramen to zupa niezwykle kreatywna. Dodatki do niej, które układamy w misce pozwalają nam stworzyć istne dzieło sztuki! Lubisz kukurydzę, grzyby, por, a może brokuł? Wybór należy do Ciebie. Odkryj swój idealny zestaw dodatków do ramen. Niech japoński rosół trafi na stałe do Twojego domowego menu.
Ramen – japoński rosół
(składniki na 4 porcje)
Wywar:
- 2 ćwiartki kurczaka
- 4 marchewki
- 2 korzenie pietruszki
- 1/4 korzenia selera
- 2 małe cebule
- 10 cm kawałek glonów kombu
- kawałek świeżego imbiru
- 1 garść suszonych grzybów mun
- kilka grzybków shitake suszonych, tak mniej więcej 6 sztuk
- 3 ziarenka czarnego pieprzu
- 30 ml sosu sojowego
- 3 litry wody
- 25 ml oleju sezamowego
- pasta miso do smaku
- sól do smaku
Dodatki:
- 2 ugotowane na twardo jajka
- marchewka
- główka brokuła
- pęczek szczypiorku
- 1 mała papryczka chili
- pieczarki
*Oczywiście nie zapominajcie o makaronie ramen przygotowanym według instrukcji na opakowaniu.
Zupa ramen przygotowanie:
Suszone grzyby zalej wrzątkiem i odstaw do napęcznienia. Marchewki, pietruszki, cebule oraz seler obierz, pokrój na mniejsze części i wymieszaj w misce z olejem. Ułóż na blaszce, włóż do piekarnika i piecz około 20 minut w temp. 220 stopni, najlepiej na programie z termoobiegiem. Kiedy warzywa się już przypieką wyjmij je z piekarnika i włóż do garnka, w którym będziesz gotować wywar.
Do warzyw w garnku dodaj grzyby, kombu, pokrojony w plasterki imbir, pieprz, sos sojowy oraz sól. Wlej wodę, około 3 litry, tak aby wszystkie składniki zostały przykryte wodą. Gotuj na wolnym ogniu przez 2 godziny. Pod koniec gotowania dopraw miso, dodaj soli i ewentualnie jeszcze odrobinę sosu sojowego do smaku. Wyjmij warzywa odcedź wywar i gotowe!
Makaron ugotuj według instrukcji na opakowaniu. Pieczarki pokrój, a jeśli nie lubisz surowych to podsmaż na patelni, jajko ugotuj na twardo/miękko według uznania, brokuł i marchewkę ugotuj, szczypiorek pokrój drobno, a papryczkę w cienkie plasterki.
W misce ułóż makaron, zalej wywarem i poukładaj na wierzchu wybrane przez siebie dodatki. Możesz całość posypać odrobiną sezamu. Smacznego!
Zupa ramen – wersja dla zabieganych
To była wersja dla wytrwałych i tych, którzy albo już znają smak zupy ramen i zjedzą cały garnek albo dla tych, którzy są odważni i w razie w mają z kim się tą zupą podzielić. Ja zanim przygotowałam ramen od podstaw zdecydowałam się na jego wersję błyskawiczną, której efekt widzicie na zdjęciach.
Jako podstawy zupy ramen użyłam zupy błyskawicznej OYAKATA MISO, którą przygotowałam w garnku, zgodnie z alternatywną instrukcją na opakowaniu. Następnie przygotowałam wybrane przeze mnie dodatki, według wskazówek powyżej. Zupę wraz z makaronem przełożyłam do miseczki i na niej ułożyłam dodatki. Efekt był rewelacyjny! Już od samego patrzenia na nią wszystkim dosłownie ciekła ślinka. Genialne rozwiązanie na szybki ramen, jeśli macie ochotę na wyśmienity smak kuchni japońskiej, a nie macie zbyt wiele czasu.