To już trzeci trymestr ciąży. Twoje maleństwo ma już wielkość całkiem sporego melona, czyli jakieś 35 cm. Prawdopodobnie wiesz już czy to chłopiec czy dziewczynka, ale czy wiesz również co się właśnie dzieje w Twoim ciele i co robi twój maluszek, kiedy oczekujesz jego narodzin?
Maleństwo – czy mnie słyszy?
Maleństwo już słyszy, a przez skórę widzi nawet światło, na które reagują jego oczy. Jeśli do wnętrza brzucha zaświecisz latarką dziecko wyciągnie rączki w stronę blasku. Na początku trzeciego trymestru można już mierzyć dziecko licząc od stópek do głowy. Aktualnie to około 35 centymetrów, a więc jest już całkiem spore i twój brzuch za pewne także. Płuca przygotowują się do samodzielnego oddychania oraz na jego skórze powoli zanika meszek, który pojawił się na początku rozwoju, za to pojawiły się już rzęsy i brwi. Mózg jest co raz bardziej skompilowany i zaczyna przypominać strukturą mózg dorosłego.
Ponieważ jego układ oddechowy intensywnie się w rozwija możesz zacząć odczuwać, kiedy dziecko ma czkawkę, co wcale nie jest takim rzadkim wydarzeniem. Takie epizody trwają zazwyczaj tylko chwilę i charakteryzują się rytmicznymi wstrząsami. Nie ma się czym przejmować. Dziecko w tym czasie ma już kubki smakowe i zaczyna odczuwać posmak wód płodowych. Cokolwiek zjesz w tym okresie, maleństwo również będzie mogło tego spróbować co oznacza, że już na tym etapie dzieli preferencje żywieniowe mamy. Szczególnie oczywiście lubi wszystko co słodkie, dlatego możesz mieć większą ochotę na małe grzeszki. Maluszek może kopać i wiercić się kiedy zjesz coś mocno doprawionego lub ostrego. Będzie tez generalnie więcej kopał. Maluszek rozpycha się tak, że mogą oberwać organy mamy.
A u Ciebie? Wszystko dobrze?
Drugi trymestr się kończy, a więc i twoje całe ciało przygotowuje się do rozwiązania, które nastąpi za około 3 miesiące. W tym czasie wiele kobiet doświadcza uczucia chronicznego zmęczenia. Malec jest co raz większy a tym samym całe ciało mamy jest wystawione na większe obciążenia. Możesz szybciej się męczyć, a cała energia, którą do tej pory dysponowałaś może się ulotnić. Wiele mam ma podobne doświadczenia. Możesz zauważyć, że twoje stopy są znacznie większe. Nic dziwnego, twoja macica ma wielkości piłki do koszykówki, a stopy musza unieść ten ciężar. Naturalnym jest, że puchną, ale też zapewniają większą stabilizację. Nogi generalnie zmuszone są w tym czasie do znacznie większego wysiłku. Mogą pojawiać się też bolesne skurcze, na które pomoże troskliwy masaż wykonany przez partnera.
Brzuszek rośnie więc codzienne czynności będą sprawiać co raz więcej problemu. Zawiązanie butów może okazać się niemożliwe bez pomocy drugiej osoby. Ponieważ wszystko rośnie i rozciąga się w tym okresie wiele kobiet uskarżą się na nietrzymanie moczu. Jest to związane z rozciąganiem się dna macicy. Warto zacząć ćwiczyć mięśnie kegla. Jeśli do tej pory tego nie robiłaś postaraj się wstrzymywać strumień moczu podczas siusiania. Wymaga to nieco praktyki, ale podczas porodu i w połogu będziesz sobie wdzięczna za tę dodatkową umiejętność.
Brzuch będzie od teraz rósł około centymetra na tydzień. Kończyny mogą być mocno opuchnięte, ale jeśli odnosisz wrażenie, że dzieje się to zbyt intensywnie koniecznie zasięgnij porady lekarza. Szczególnie jeśli opuchlizna nie schodzi w ciągu kolejnej doby. Na spuchnięte stopy oprócz masażu pomoże również ułożenie ich nieco powyżej ciała. Utrzymująca się opuchlizna jest sygnałem, że ciśnienie krwi jest stale podwyższone, a to może zagrażać nie tylko tobie, ale i dziecku.
Pamiętaj o tych badaniach!
Pamiętaj by regularnie się badać. Ciąża to nie choroba, ale dobrze jest trzymać rękę na pulsie. Dosłownie. Powinnaś regularnie mierzyć ciśnienie oraz wykonywać podstawowe badania, jak:
- Morfologia;
- Badanie moczu;
- Badanie USG;
- Poziom cukru.
Konieczna jest również stała suplementacja kwasem foliowym. Więcej znajdziesz na stronie: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/27. Mózg dziecka co raz mocniej się rozwija, a więc konieczne jest dostarczenie mu odpowiedniej ilości „paliwa”. W aptece, o ile lekarz nie zaleci inaczej, możesz znaleźć preparaty skomponowane specjalnie dla kobiet w III trymestrze. Zawierają już nie tylko kwas foliowy, ale wzbogacone są również o jod, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy, a więc wspomaga prawidłową produkcję hormonów; DHA, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają rozwój mózgu oraz oczu u maluszka w trakcie ciąży i karmienia piersią; magnez i witaminę D.