Kiedy dziecko boli brzuszek, staje się ono marudne, nie chce jeść. Bólom brzucha mogą towarzyszyć również nudności, gorączka oraz rozdrażnienie czy ospałość. Często szukamy szybkiego sposobu na ulżenie dziecku w dolegliwościach. Po jakie leki i metody łagodzenia bólu brzucha u dzieci możemy sięgnąć?
Co najczęściej powoduje bóle brzucha u dzieci?
U małych dzieci bóle brzucha bardzo często związane są z problemami żołądkowymi. Te z kolei mogą wynikać przede wszystkim z zatruć pokarmowych. U dzieci, u których rozszerzana jest dieta bóle żołądka mogą być spowodowane zbyt szybkim wprowadzeniem nowego pokarmu. Dodatkowo trzeba pamiętać o możliwości wystąpienia nietolerancji na dany produkt żywnościowy. Problemy żołądkowe mogą też występować u dzieci, w których diecie znajduje się dużo cukrów.
Jakie środki na ból żołądka są bezpieczne dla dzieci?
O ile u osób dorosłych można stosować większość leków na bóle żołądka dostępnych w aptekach bez recepty, tak już u małych dzieci nie jest to możliwe. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem pediatrą dziecka, albo zapytać w aptece farmaceuty o środek, który będzie można podać dziecku i zawsze też należy podać wiek dziecka i czy nie jest na coś uczulone. Najczęściej dla małych dzieci poleca się podanie naparu z rumianku, który ma delikatne działanie rozkurczowe. Można wykonać też kompresy na brzuszek z naparu rumianku. Pomocny w przywróceniu prawidłowego trawienia będzie napar z mięty, który wspomaga produkcję soków żołądkowych. Przy wymiotach i biegunce można podać dziecku również ugotowane siemię lniane. Śluz nasion powleka żołądek i jelita, co pozwala złagodzić dolegliwości.
Przy problemach z układem trawiennym warto wdrożyć do diety dziecka probiotyki, szczególnie jeżeli jest ono po antybiotykoterapii lub w czasie długotrwałego leczenia. Probiotyki pozwalają na odbudowanie prawidłowej flory bakteryjnej, dzięki czemu praca jelit wraca do normy. Probiotyki korzystnie wpływają również na odporność całego organizmu, co zmniejsza ryzyko zachorowań na różne choroby wywoływane przez bakterie czy wirusy. Więcej na temat probiotyków można przeczytać na stronie http://wybieramprobiotyk.pl/2018/05/29/probiotyki-dla-dzieci/.
wpis powstał w ramach kampanii „Probiotyk – wybieram świadomie”