Jesienne infekcje powoli zaczynają dawać się nam we znaki. O tej porze roku organizm jest wyjątkowo osłabiony; stąd ogromna liczba przeziębień, które atakują także maluchy. Jednym z najbardziej męczących objawów infekcji jest z pewnością suchy kaszel. Niekiedy przyjmuje on przewlekłą postać, dokuczając dziecku przez całą zimę. Czym leczyć przeziębienie? Jaki syrop na kaszel u dziecka jest najlepszy?
Przeziębienie – łagodne ale uciążliwe
Czym w zasadzie jest przeziębienie? Według naukowców to ostre, wirusowe zapalenie błony śluzowej gardła, krtani, nosa oraz zatok przynosowych (za: Zielińska-Pisklak, Szeleszczuk, Młodzianka; 2013). Większość z nich ma charakter wirusowy; o wiele rzadziej zdarzają się przeziębieniowe infekcje bakteryjne czy grzybicze. Najczęściej za przeziębienie odpowiadają rhino- i coronawirusy, wirusy grypy i paragrypy, RSV i adenowirusy (za: Słowińska, 2003). Ze względu na na głównie wirusową etiologię, prawie nigdy nie leczymy przeziębień antybiotykami. Wyjątkiem są powikłania, na przykład w postaci zapalenia zatok, gdzie rozwija się infekcja bakteryjna (za: Mik, Stopiński, Mrozińska; 2013). Szczególnie podatne na przeziębienie są dzieci: ich układ immunologiczny nie wypracował jeszcze odpowiednich mechanizmów odpornościowych. Stąd dzieci chorują na tego typu wirusowe schorzenia nierzadko aż osiem-dziewięć razy w roku. Wiele osób leczy przeziębienie w domu, posiłkując się popularnymi lekami przeciwzapalnymi bez recepty (za: Borzęcki i in., 2012). Nie jest to niebezpieczne, pod warunkiem, że nie pomylimy przeziębienia z grypą.
Grypa a przeziębienie. Jak je rozróżnić?
Zarówno przeziębienie (nierzadko wywołane wirusem grypopodobnym), jak i grypa, mają etiologię wirusową i niektóre wspólne objawy. Jednak to dwie różne choroby: jedna jest łagodna i często mija nieleczona, druga jest groźna i może doprowadzić do powikłań zagrażających życiu dziecka. Według prowadzonych w Polsce sondaży, grypę i przeziębienie rozróżnia 87 proc. ankietowanych; 12 proc. sądzi, że to to samo schorzenie, zaś 1 proc. ankietowanych nie potrafiło podać odpowiedzi na to pytanie (za: Lerch, Mastalerz-Migas; 2013). Jak więc rozróżnić te choroby u malucha? Odmienny jest już początek choroby: przeziębienie ma łagodny, powolny przebieg, objawy pojawiają się kolejno. Z kolei grypa atakuje nagle i ostro. Przy przeziębieniu nie pojawia się z reguły bardzo wysoka gorączka; sięga raczej 38-38,5 stopni Celsjusza. Przy grypie nierzadko jej wartości przyjmują ponad 40 stopni. Choć przy obydwu chorobach pojawiają się bóle głowy, mięśni czy ogólne rozbicie, grypie towarzyszą także często biegunka i wymioty (za: Furmankiewicz, Ziuziański; 2014). Grypa u dziecka wymaga koniecznej interwencji lekarza i podania silnych środków przeciwzapalnych. Jej powikłania są bowiem groźne: od zapalenia zatok, przez zapalenie opon mózgowych, do zapalenia mięśnia sercowego. Stąd ważne jest, by nie pomylić tych schorzeń. O wiele rzadziej natomiast grypa mylona jest z anginą: ta ostatnia charakteryzuje się specyficznym, malinowym zabarwieniem gardła i silnymi bólami stawów. Również wymaga wizyty u lekarza: jest bowiem zakażeniem bakteryjnym i niezbędne jest podanie antybiotyku.
Kaszel u dziecka – skąd się bierze?
Kaszel przy przeziębieniu, wbrew pozorom, nie jest objawem patologicznym. To naturalny mechanizm obronny organizmu, który pomaga nam pozbyć się zalegającej wydzieliny z układu oddechowego (za: Albrecht, 2011). Przy przeziębieniu, kaszel na początku jest suchy oraz świszczący. Dopiero po kilku dniach gęstnieje i zaczyna towarzyszyć mu ropna, żółto-zielona wydzielina. Trzeba jednak pamiętać, że kaszel u dziecka może mieć też inne podłoże. Często napadowy, trwający od pół minuty do minuty, bardzo intensywny kaszel, sugeruje alergię, astmę lub koklusz. Dziecko nie może złapać powietrza i jest wyczerpane atakiem (za: Jung, Maślany; 2012). Jeszcze bardziej niebezpieczny jest tak zwany kaszel szczekający, zwiastujący zapalenie krtani. Pojawia się u małych dzieci i towarzyszy mu świst; przypomina szczekanie psa. Kaszel szczekający jest podstawą do natychmiastowego wezwania lekarza, może bowiem dojść do obrzęku krtani uniemożliwiającego oddychanie. Z kolei suchy, przewlekły kaszel ciągnący się przez wiele dni bez towarzyszących mu innych objawów przeziębienia, może mieć podłoże psychogenne. W takim przypadku, oprócz lekarza, warto także odwiedzić psychologa (za: Jung, Maślany; 2012). Więcej o kaszlu przewlekłym u dzieci dowiesz się na stronie http://conakaszel.pl/przewlekly-kaszel/.
Jaki syrop na suchy kaszel? Dobry syrop na kaszel dla dziecka
Najczęściej stosowanym środkiem na kaszel u dziecka jest zdecydowanie syrop (http://conakaszel.pl/syrop-na-kaszel/). W przypadku kaszlu suchego, często stosuje się środki, które w składzie zawierają dekstrometorfan, kodeinę lewodropropizynę lub butamirat. Jednak specjaliści zalecają ostrożność w przypadku stosowania preparatów przeciwkaszlowych u dzieci. Wielu uważa, że dobry syrop na kaszel dla dzieci to ten, który nie zawiera opioidów (za: Albrecht, 2011). Choć z syropami na kaszel dla dziecka nie należy przesadzać, często niezbędny jest środek, który ukoi męczące, suche próby odkrztuszenia wydzieliny, najczęściej bezproduktywne (o suchym kaszlu więcej dowiesz się na http://conakaszel.pl/kaszel-suchy/). Można więc sięgnąć po łagodne, roślinne preparaty, takie jak syrop tymiankowy, syrop z mniszka lekarskiego kojący podrażnione gardło lub gotowe dobre syropy na suchy kaszel dostępne w aptece bez recepty. Warto również zwrócić uwagę na dobroczynne właściwości czosnku, który od lat jest ceniony jako środek przeciwzapalny (za: Dmowski, 2013) – syrop z niego może ukoić napady suchego kasłania. Jeśli dziecko nie przepada za smakiem warzyw czy roślin, warto zaopatrzyć się w gotowy syrop na przewlekły kaszel u dzieci o ciekawym owocowym smaku – na przykład malinowym czy cytrynowym.
Czym wspomóc syrop na kaszel dla dziecka? Domowe metody na pozbycie się przeziębienia
Oprócz leków i roślinnych środków, warto postawić na tradycyjne metody wspomagania walki z infekcją. Przede wszystkim, warto by dziecko zostało kilka dni w domu – zwłaszcza, że wirusowe przeziębienie jest zakaźne. Oprócz tego, powinno pić ciepłe płyny – herbatę i gorące soki, unikać natomiast chłodzących gardło napojów gazowanych. Już od kilkuset lat wiadomo, że wyziębienie organizmu sprzyja nasileniu się infekcji (za: Eccles, 2013). Ten czas należy więc spędzić pod kocem, po prostu odpoczywając i nabierając sił.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła:
- Jung, A., & Maślany, A. (2012). Przewlekły kaszel u dzieci–problem diagnostyczny i terapeutyczny. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(2), 97-100.
- Słowińska, A. Homeopathy in the treatment of influenza and upper respiratory tract infections of autumn-winter period. Medycyna Rodzinna.5/2003;
- Borzęcki, P., Pikuła, A., & Sałaga-Pylak, M. (2012). Analiza rozpowszechnienia stosowania leków z grupy OTC wśród studentów AWF w Białej Podlaskiej. Family Medicine & Primary Care Review, (2), 126-128.
- Lerch, D., & Mastalerz-Migas, A. (2013). Ocena wiedzy na temat grypy i jej powikłań na podstawie badań ankietowych. Family Medicine & Primary Care Review, (3), 342-343.
- Eccles, E. (2004). Ostre ochłodzenie powierzchni ciała a przeziębienie. Otorynolaryngologia, 3(2), 45-50.
- Mik, E., Stopiński, M., & Mrozińska, M. (2003). Przeziębienie. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, 6(9), 20-27.
- Zielińska-Pisklak, M., Szeleszczuk, Ł., & Młodzianka, A. (2013). Bez czarny (Sambucus nigra) domowy sposób nie tylko na grypę i przeziębienie. Lek Pol, 23, 6-7.
- Furmankiewicz, M., & Ziuziański, P. (2014). Systemy ekspertowe w e-zdrowiu: studium przypadku diagnostyki grypy. Zeszyty Naukowe Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki.
- Albrecht, P. TY, Z. F. N. Leki stosowane w przeziębieniu u dzieci. Pediatria po Dyplomie, 2011, 15(5): 83-92;